23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Genbrug af byggematerialer øger risikoen for skimmel

I takt med at den danske boligmasse bliver bedre isoleret og materialer hyppigere bliver genanvendt, bliver skimmel sværere at undgå, advarer ekspert

Trenden med at vore boliger skal være mere energieffektive, bæredygtige og bygget af genbrugsmaterialer øger risikoen for skimmel.

Det siger indehaver af virksomheden Fugt og Skimmel, Niels Bak, tømrer, bygherrerådgiver og ekspert i bekæmpelse af skimmelsvamp. Han har længe observeret, hvordan genbrugsmaterialer - specielt gipsplader fremstillet af genanvendt gips - kan indeholde skimmelsporer og dermed give skimmel i boligen.

- Forekomsterne af skimmel bliver værre og værre i takt med, at det er blevet moderne, at genanvende byggematerialer. Det er min opfattelse, at man under bølgen af genanvendelse ikke har samlet tilstrækkelig viden, om risikoen for overførsel af skimmel, siger han.

Krydsfiner og skimmel
Niels Bak nævner også krydsfiner som et materiale, man skal være særlig opmærksom på.

- For krydsfineren oplever vi, at der er sket en ændring i produktionen og en række giftstoffer er blevet forbudt. Det betyder, at vi ofte ser skimmel vokse på den type materiale - og det giver os selvfølgelig noget at lave, men det er ikke særlig sundt for beboerne i den ejendom, der er ramt, siger han.

Heller ikke arbejdet med at gøre den danske boligmasse mere energieffektiv gavner bekæmpelsen af skimmelsvamp, fortæller Niels Bak.

- Isolering af vores boliger giver en øget risiko for skimmel - vi bor nærmest i plastikposer i dag. Især ser vi, at isolering af lofter giver meget kulde deroppe og når der så siver lidt varm og fugtig luft op fra etagen under, så giver den fugt og dermed også skimmel. Jeg plejer derfor, at sige at vil man undgå skimmel, så skal man bo tilpas utæt, siger han og efterlyser samtidig, at man bliver bedre til dels at forske i nye byggematerialers skimmelrisiko og i hvordan man undgår skimmel, når boligmassen bliver mere energieffektiv.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.079|instance-web01