23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Nye anlægsopgaver på vej

Læs i dag om kommende anlægsprojekter i Halsskov, Slagelse og Solrød

REGION SJÆLLAND

HALSSKOV

Renovering af moler
Ydermolerne i Halsskov Færgehavn er i meget dårlig stand, og Slagelse Byråd har derfor besluttet, at de skal renoveres.

I den forbindelse søges der nu om frigivelse af 150.000 kroner til yderligere forundersøgelser samt klargøring til rådgiverudbud.

Kommunen har afsat et rådighedsbeløb på 750.000 mio. kroner i år og 5,25 mio. kroner næste år. Det forventes, at der søges om anlægsbevilling på restbeløbet i løbet af første halvdel af 2018.

Sagen er på dagsordenen, når Økonomiudvalget holder møde i dag.

SLAGELSE

Kloakering
I forbindelse med den planlagte udvidelse af fjernvarmeområdet i Slagelse har SK Forsyning undersøgt de pågældende områders øvrige ledningsnet, og kloakkens tilstand i området ved Skælskørvej og Bjarkesvej har vist sig at være i så dårlig stand at det er nødvendigt med en snarlig udskiftning.

For ikke at skulle gennemgrave kvarteret med få års mellemrum, ønsker SK Forsyning at udskifte kloakledningerne samtidig med etablering af fjernvarmen, og af hensyn til fremtidig klimasikring og forbedring af vandmiljøet foreslås det, at området samtidig separatkloakeres.

For at dette kan lade sig gøre, er der udarbejdet et tillæg nr. 5 til spildevandsplanen, som nu indstilles til endelig vedtagelse i Slagelse Byråd via Økonomiudvalget, som har sagen på dagsordenen i dag. 

SOLRØD

Etablering af vinterberedskabsplads
Økonomi-, teknik- og miljøudvalget i Solrød Kommune anbefaler, at byrådet frigiver en halv mio. kroner til etablering af ny vinterberedskabsplads på et areal syd for køreteknisk anlæg på Åsvej. Der er i anlægsbudgettet for 2018 afsat tre mio. kroner til etablering pladsen, og den halve million skal bruges til projektering

Der skal indhegnes og befæstes en cirka 3.000 kvm stor plads, hvorpå der etableres en stålhal til opbevaring af udstyr, og hvori der indrettes saltlager og skylleplads med olieudskiller.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.104|instance-web01