23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Nye byggeopgaver på vej

Læs i dag om kommende byggeprojekter i Remmerslund, Skive, Løsning, Tørring, Lejre, Kirke Hyllinge, Hvidovre, Lynge, Faaborg, Kværndrup og Esbjerg

REGION MIDTJYLLAND

REMMERSLUND

Opførelse af 30 boliger
Hedensted Byråd har godkendt skema A og givet tilsagn om støtte til opførelse af 30 boliger i Remmerslund, som ansøgt af Lejerbo, der er bygherre på projektet.

I alt bygges der 3.220 kvm, og hver bolig kommer til at indeholde fire værelser, køkken/alrum og to badeværelser. Boligerne indrettes i to plan med en indvendig trappe. Den samlede projektsum er på 62.494.000 kroner.

SKIVE

Opførelse af boligkompleks
Skive Kommune har modtaget en ansøgning om opførelse af et boligkompleks ved Skive Havn, og i den forbindelse besluttede Udvalget for Teknik og Miljø forleden, at Teknisk Forvaltning skal afdække forudsætninger og muligheder for etablering af ny boligbebyggelse ved Skive Havn, ligesom erhvervsinteresser og -udviklingsmuligheder på havnen skal belyses. 

LØSNING

Opførelse af dagligvarebutik
Hedensted Byråd har godkendt forslag til lokalplan 1118 for dagligvarebutik i Løsning med henblik på offentliggørelse.

Det er lokalplanens formål at muliggøre en udvidelse af dagligvarebutikken i lokalplanområdet.

Der bliver tale om at bygge en ny butik på maksimalt 1.200 kvm og efterfølgende nedrive den nuværende butik.

TØRRING

Opførelse af 42 almene boliger
Hedensted Byråd har godkendt skema A og givet tilsagn om støtte til opførelse af 42 almene boliger i Tørring Midtby.

Byggeriet har en samlet anskaffelsessum på 79.218.000 kroner, og Hedensted kommune skal afholde 10 procent i kommunal indskudskapital svarende til 7.922.000 kroner.

Det er Boligselskabet Domea, der opfører de nye boliger, som fordeles i fire punkthuse. Der bliver fire lejlighedstyper på tre og fire rum med en gennemsnitsstørrelse på 96 kvm.

Byggeriet forventes påbegyndt foråret 2018 og færdiggøres i løbet af 2019.

REGION SJÆLLAND

LEJRE

Idrætsfaciliteter
Lejre Kommune har gennemført en analyse af idrætsområdet i Lejre Kommune, og den viste, at der er behov for øget fleksibilitet i hallerne, så udnyttelsen af de eksisterende faciliteter optimeres.

Der er i budget 2018 afsat fem mio. kroner til fleksible haller. Bevillingen rækker ikke til projekter i alle kommunens haller, og derfor har Udvalget for Kultur & Fritid besluttet at udmønte puljen i et større pilotprojekt i Lejre hallen og i et-to mindre pilotprojekter i en-to andre haller.

Der vil kunne opnås en god synergi ved at vælge Lejrehallen som pilotprojekt, idet der som følge af salget af Lejrevej 15 A-G forventes igangsat et projekt med en tilbygning til idræt, musikskole og SFO, hedder det i referatet fra seneste møde i udvalget. Projekteringen af denne tilbygning skal ifølge planerne starte senest i april 2018.

KIRKE HYLLINGE

Opførelse af demensvenlige plejeboliger
I forbindelse med vedtagelsen af Budget 2018 besluttede Lejre Kommunalbestyrelse, at der i 2018 skal opføres 10-12 nye plejeboliger i tilknytning til et af de tre eksisterende plejecentre i kommunen.

Administrationen har undersøgt og vægtet forholdene for en eventuel udbygning på alle tre plejecentre og foreslår, at en ekstra enhed med 12 boliger, heraf to aflastningsboliger, opføres ved Plejecentret Ammershøjparken i Kirke Hyllinge.

Udvalget for Social, Sundhed & Ældre godkendte dette forslag på sit seneste møde med den tilføjelse, at det skal undersøges, om det af hensyn til optimering af den løbende drift vil være mere hensigtsmæssigt at opføre 13 boliger. Hvis det er tilfældet, tiltræder udvalget med denne beslutning, at der kan opføres 13 demensvenlige plejeboliger.

Center for Service & Ejendomme i Lejre Kommune er både bygherre og driftsherre på de nye demensboliger.

Ifølge kommunens tidsplan gennemføres projekteringsarbejdet efter udbud af rådgiveropgaver i perioden fra januar til april næste år, mens der holdes entreprenørudbud i juni. Byggeperioden løber fra oktober næste år til april 2019.

REGION HOVEDSTADEN 

HVIDOVRE

Omklædningsfaciliteter
Kultur- og Fritidsudvalget i Hvidovre Kommune har besluttet at bevilge 90.000 kroner til Avedøre Monarchs, som skal bruge pengene til nye omklædningsfaciliteter. Tilskuddet gives under forudsætning af, at Avedøre Monarchs indhenter de fornødne tilladelser og restfinansiering af projektet.

Avedøre Monarchs havde søgt om et tilskud på 165.000 kroner.

LYNGE

Udbygning af SuperBrugsen

Teknik- og Planudvalget i Allerød Kommune har sagt ja til at dispensere fra lokalplan 328, så SuperBrugsen i Lynge-Uggeløse kan bygge ud som ønsket.

SuperBrugsen i Lynge-Uggeløse ønsker at etablere et højlager på 150 kvm, udvide butikken med 97 kvm og etablere 207 kvm tagetage til brug for kontorer og møderum. En eksisterende bygningsdel på 37 kvm rives ned, så den samlede udvidelse vil være på 417 kvm.

REGION SYDDANMARK

FAABORG

Udvikling af slagterigrunden
Faaborg-Midtfyn Kommunalbestyrelse besluttede tidligere på året, at udviklingen af slagterigrunden i Faaborg skal ske i samarbejde med en byudvikler. Sagen var på kommunalbestyrelsens dagsorden igen forleden, hvor styregruppen for udvikling af slagterigrunden blev bemyndiget til at konkurrenceudsætte opgaven og efterfølgende indgå kontrakt med en valgt byudvikler.

Byudvikleren vælges ud fra en helhedsvurdering af blandt andet kvaliteten og antallet af de foreslåede aktiviteter. Der er beskrevet en tidsplan, som muliggør at der kan indgås kontrakt i januar 2018.

KVÆRNDRUP

Opførelse af ni rækkehuse
Faaborg-Midtfyn Kommunalbestyrelse har besluttet at fremlægge et forslag til lokalplan, som skal bane vej for opførelse af op til ni nye rækkehus ved Kalkbrænderivej i Kværndrup, i offentlig høring.

Baggrunden for lokalplanen er et ønske fra en privat bygherre om at bygge rækkehuse i et næsten udbygget boligområde ved Kalkbrænderivej i Kværndrup.

ESBJERG

103 ungdomsboliger og 49 familieboliger
Esbjerg Byråd har godkendt skema A og givet tilsagn om støtte til Boligforeningen Fremads planlagte byggeri af nye boliger på hjørnet af Havnegade og Jernbanegade i Esbjerg.

Projektet omfatter nybyggeri af et etagebyggeri med 103 ungdomsboliger og 49 familieboliger, og det tilgodeser Esbjerg Kommunes behov og ønske om etablering af ungdomsboliger og små billige boliger i Esbjerg Centrum.

Der er indgået en totalentrepriseaftale mellem Boligforeningen Fremad og KPC Herning A/S, hvor ABT 93 er en del af entreprisegrundlaget. Opførelsen af boligerne sker efter den delegerede bygherremodel, hvor KPC Herning A/S i forbindelse med opførelsen af byggeriet forpligter sig til at udbyde bygge- og anlægsarbejderne efter udbudslovens regler, hvilket også blev godkendt af Esbjerg Byråd forleden.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|instance-web03