Det buldrer derudaf for dansk økonomi, og hvis nogen skulle være i tvivl om dét, er rigets tilstand nu slået fast af Nationalbankdirektør Lars Rohde.
Tirsdag hævede Nationalbanken sit skøn for bnp-væksten for året til 2,3 procent, godt trekvart procentpoint højere end det tidligere vækstskøn på 1,6 procent.
- Dansk økonomi er inde i et solidt opsving. Med en forventet BNP-vækst på 2,3 procent i år er økonomien på vej ind i en højkonjunktur med stadigt større pres på arbejdsmarkedet, skriver Nationalbanken i den økonomiske analyse med det mundrette navn "Solidt opsving med øget pres på arbejdsmarkedet".
Flaskehalse kommer nærmere
Netop det øgede pres på arbejdsmarkedet mærkes især i byggeriet. Den samlede beskæftigelse i Danmark er steget med 160.000 personer siden opsvingets begyndelse i 2013, og det er især serviceerhverv og byggebranchen, der har drevet den udvikling.
Nationalbanken understreger, at der er stadig tydeligere tegn på mangel på arbejdskraft i bygge- og anlægshverv, og der opfordres til, at regeringen strammer finanspolitikken for at dæmpe væksten i efterspørgslen. Blandt andet ved fremover ikke at lade håndværksydelser indgå i boligjobordningen
Bo Sandberg, cheføkonom i Dansk Byggeri, deler betragtningen om, at det er tid til at stramme.
- Opsvingets styrke på arbejdsmarkedet kræver i hvert fald, at man begynder at stramme finanspolitikken snart, for ellers risikerer opsvinget hurtigt at støde på en mur med mangel på arbejdskraft, siger Bo Sandberg, cheføkonom hos Dansk Byggeri.
Københavnsk boliggalop
Mens økonomien som helhed er i rask trav fremad, galoperer hovedstadens boligmarked afsted i et uændret højt tempo.
Det månedlige ejerlejlighedsindeks fra ejendomsmæglerkæden Home blev offentliggjort tirsdag, og det viste at prisen på ejerlejligheder i København var 12,2 procent højere i august 2017 end samme måned året før.
I Nationalbankens økonomiske analyse udtrykkes en vis bekymring for situationen på hovedstadens boligmarked.
- I København er prisstigningerne fortsat bekymrende høje. Her synes prisniveauet højere, end udviklingen i de disponible indkomster og renteniveau tilsiger, skriver Nationalbanken i den økonomiske analyse.
Morten Skak, boligøkonom hos Syddansk Universitet, deler Lars Rohdes bekymring for boligudviklingen i København, og han mener, det er et godt tidspunkt at stramme grebet om dansk finanspolitik og mere specifikt boligmarkederne i de største byer. Og netop fordi den største bekymring kredser om et specifikt marked, opfordrer Morten Skak også til en specifik løsning.
- Det er tid til at bremse op, og man kan godt stramme finanspolitikken generelt, men hvis vi skal gå efter der, hvor vi har problemerne, så ville det være oplagt at stramme lånebetingelser, siger Morten Skak.
Et af de kommende tiltag, der kan være med til at dæmpe prisudviklingen i de største byer er den nye boligbeskatning, som et bredt flertal i Folketinget indgik før sommerferien.
Aftalen betyder, at boligskatten fra 2021 igen vil følge udviklingen i boligpriserne, og det forventes at give højere boligskatter i de største byer og tilsvarende besparelser i yderområderne.
Nationalbanken er bekymret over københavnsk boligmarked
Opsvinget er solidt, men det københavnske boligmarked er ’bekymrende’, og regeringen bør stramme finanspolitikken for at sikre en fortsat stabil økonomisk udvikling, mener Nationalbankdirektør Lars Rohde