En øget efterspørgsel og en fuld udnyttelse af kapaciteten har givet en markant fremgang hos Leth Beton.
Således fordobler element-virksomheden resultatet i det seneste regnskabsår, hvor overskuddet går fra knap fem mio. kroner i 2015 til knap 10 mio. kroner i 2016.
- Det udslagsgivende har været en fuld kapacitetsudnyttelse hen over efteråret. Efterspørgslen er steget og vi er i gang med nogle gode projekter, siger direktør i Leth Beton, Ole Leth.
Kan I følge med efterspørgslen?
- Lige nu kan vi godt. Vi har en stor og fast kundekreds, som vi godt kan servicere. Leveringstiden er for nogle opgaver blevet længere, men mindre ordrer kan vi godt stadig tage ind og levere inden for nogle få måneder, siger han.
En del af det opnåede overskud er blevet udbetalt som en bonus til alle medarbejdere.
Samlet har medarbejderne fået del i 1,4 mio. kroner, svarende til 10 procent af overskuddet før skat. Det har man i virksomheden gjort siden 2015 som led i den strategiske planlægning, forklarer Ole Leth.
Trapper til Carlsberg
- Det er vigtigt for os at belønne medarbejderne, når vi har nogle gode år, så de også mærker de gode tider i branchen. Undervejs drøfter vi også regnskabet med medarbejderne, så de ved, hvordan det ser ud.
- Det giver mere motiverede og engagerede medarbejdere. Når man åbner sit regnskab for medarbejderne, kommer de også med gode idéer til hvordan vi kan blive bedre, men også til, hvor der kan spares penge, siger han.
Leth Beton, hvis hovedaktivitet består af produktion og salg af beton- og letbetonelementer til bolig- og industrisektoren, havde i 2016 et aktivitetsniveau, der var væsentlig højere end forventet, fremgår det af ledelsesberetningen. Derfor er der heller ikke forventninger om, at top- og bundlinjen vil vokse i 2017.
- Vi budgetterer med et 2017, der svarer til 2016. Vi kan ikke støbe mere, end vi allerede gør, siger Ole Leth.
I efteråret skal virksomheden blandt andet levere betontrapper til Carlsbergs nye hovedkvarter.
Leth Beton fordobler sit overskud
Et godt 2016 gavner medarbejderne, der samlet får 1,4 mio. kroner i bonus