Hos Hørsholm Kommune, der i Dansk Byggeris nye opgørelse over byggesagsgebyrer er kåret som kommunen med den dyreste timepris, fremhæver man et politisk princip som forklaringen.
- Vi har et politisk princip i kommunen om størst mulig grad af brugerbetaling. Dem, der bruger ydelserne, skal også være dem, der betaler, oplyser Peter Antonsen (Borgerlisten), formand for Miljø- og Planlægningsudvalget i Hørsholm Kommune, i et mailsvar til Licitationen - Byggeriets Dagblad.
- Vi vil gerne holde skatten nede, og derfor har vi et princip om størst mulig grad af brugerbetaling. Vi mener, det er en dårlig forretning at kræve området finansieret via skatten, fortsætter han.
Rune Munch Christensen, teamleder af byggesagsafdelingen, supplerer, at nogle kommuner vælger at skattefinansiere hele eller dele af byggesagsbehandlingen, og at prisen derfor afhænger af graden af skattefinansiering.
- Vi tager det, vi bruger på byggesagsbehandlingen. Vi må ikke tjene på det, påpeger han og fremhæver samtidigt, at en høj timepris ikke i sig selv er lig med en høj samlet pris for byggetilladelsen.
Politikere samstemmer
Her spiller hurtigheden i sagsbehandlingen ind, og en kommune med en billigere timepris kan derfor godt ende med at blive dyrere i sidste ende, når den samlede regning for byggetilladelsen skal gøres op.
Over for Frederiksborg Amtsavis fremhæver også Borgmester Morten Slotved (K) en politik om brugerbetaling.
- Jeg står på mål for, at vi har en dyr egenbetaling. Det skyldes, at vi skruer på brugerbetalingen i Hørsholm for at holde skatten nede, for hvis vi skulle kræve pengene over skatten, skulle vi sende pengene til Jylland på grund af udligningen. Det er en af konsekvenserne af de urimeligheder, som udligningen medfører, siger borgmesteren til avisen.
Hos Dansk Byggeri kalder man svarene fra Hørsholm Kommune for "teknisk rigtige" og påpeger, at arbejdsgiver- og brancheorganisationen ikke ønsker at gå ind i koblingen til diskussionen om den kommunale udligning.
Torben Liborius, erhvervspolitisk direktør i Dansk Byggeri, fremhæver, at deres pointe er, at når man har en høj timepris, så skal man holde fokus på at være effektiv. Har man en hurtig og kompetent sagsbehandling, så kan en høj timepris godt retfærdiggøres. Men man skal også være parat til, at der bliver stillet spørgsmålstegn ved effektiviteten.
- En høj timepris stiller høje krav til effektiviteten, så den samlede pris for byggetilladelsen ikke bliver himmelråbende, siger han til Licitationen - Byggeriets Dagblad.
Hos Hørsholm Kommune, er man ikke bange for, at den høje timepris har konsekvenser i retning af, at virksomheder fravælger kommunen.
- Vi har absolut ikke en oplevelse af, at virksomheder eller borgere fravælger kommunen på grund af en højere timepris. Der er en stadig stigende byggeaktivitet i Hørsholm, og vi oplever stor interesse for at få lov til at bygge, oplyser Peter Antonsen.
Derfor er Hørsholm dyrest
Det er en dårlig forretning at finansiere byggesagsbehandling via skatten, mener udvalgsformand.