23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Modulbyggere automatiserer mere og ansætter flere

Automatisering kommer kun til at skabe flere arbejdspladser, lyder det fra modulbygger

Landets største modulbyggere beskæftiger i dag 50 procent flere ansatte end for bare fem år siden.

Det viser Licitationen - Byggeriets Dagblads brancheanalyse, hvor kun ABC Pavilloner er holdt uden for opgørelsen, da virksomheden fra Grauballe ved Silkeborg ikke oplyser tal for antal beskæftigede.

Den store stigning i beskæftigelsen kommer i en periode, hvor de fleste modulbyggere investerer tungt i produktionsapparatet.

Automatisering er nemlig ikke ensbetydende med nedskæringer, siger Thomas Raunsbæk, direktør i Scandi Byg, der til sommer supplerer produktionsapparatet med en imponerende robot, som både kan nedsætte byggetiden og reducere antallet af fejl.

- Jeg forventer, vi kommer til at skabe flere arbejdspladser af at automatisere. Det kan godt være, nogle job skifter plads, fordi vi så skal bruge flere folk til at programmere, fejlsøge og så videre, men summen er, at automatisering ikke kommer til at koste arbejdspladser, siger Thomas Raunsbæk.

Opgaver nok i Løgstør
Scandi Byg skiller sig ud i årets brancheanalyse med et negativt resultat før skat på 54 mio. kroner, men heller ikke det skal få de 275 ansatte i Limfjordsbyen Løgstør til at frygte for jobsikkerheden.

- Det dårlige resultat i sig selv har ingen indflydelse på, hvor mange ansatte vi skal være for at løse opgaverne. Når det gælder automatiseringsanlægget, forventer jeg heller ikke, det får nogen indflydelse. Vi vil gerne fortsætte med en pæn, stille og rolig vækst, og der bliver opgaver nok til de mennesker, som i dag laver det, robotten kommer til at lave, understreger Thomas Raunsbæk.

Ikke flere arme og ben
50 km mod syd ligger modulbyggerbranchens anden store aktør, BM Byggeindustri.

Her har man også investeret tungt i produktionsapparatet de seneste år. På samme tid er antallet af ansatte steget fra 85 i 2012 til 165 i 2016, og når kurven formentlig flader lidt ud de kommende år, skyldes det sammensætningen af opgaver snarere end automatisering af produktionsapparatet.

- Vi får flere hoved- og totalentrepriser ind i det her og de kommende år, og det betyder, vi får mere omsætning, uden vi selv skal bruge flere arme og ben. Så jeg tror, antallet af medarbejdere kommer til at ligge rimeligt stabilt nu, siger salgschef Mogens Madsen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094