23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Direktør: Uddannelse er et mantra for os

Hos OKNygaard blev der sidste år brugt 2,5 mio. kroner på uddannelse, og det beløb ventes at stige

Uddannelse er en prioritet hos anlægsgartnervirksomheden OKNygaard, der løbende investerer i såvel lærlinge som i videreuddannelse af de fastansatte medarbejdere.

- Uddannelse er et mantra for os. Nu har jeg været med i 25 år, og jeg se, at når vi fokuserer på uddannelse og hele den der opgradering af medarbejdere, så kommer der noget tilbage til begge parter; både til medarbejderen og også til virksomheden. Vi leverer en højere kvalitet ude ved kunderne, når vi har en stor stab, der er uddannet, siger Ole Kjærgaard, ordførende direktør i OKNygaard.

Hvor meget investerer I i uddannelse?
- Der er altid nogle affødte omkostninger, som kan være svære at måle på, men jeg tror, at vi sidste år lå oppe i størrelsesordenen 2,5 mio. kroner, siger han.

- Sidste år havde vi for eksempel et tredages forårsopstartskursus, hvor vi havde hele driftsafdelingen af sted. Her talte vi lean, samarbejde og optimering. Der regnede vi ud, at det kostede os cirka 800.000 kroner at have dem af sted, fortsætter han og understreger, at de 2,5 mio. kroner er et generel leje, og at virksomheden forventer, at beløbet vil stige.

- Vores to afdelinger (drift og anlæg red.) budgetterer hver især med uddannelse og efteruddannelse. Det er en del af planen, at vi vil investere i det. Vi køber jo rask væk både læssemaskiner, gravemaskiner og græsslåmaskiner. En af de dyre græsslåmaskiner koster en halv mio. kroner, og gravemaskiner koster måske en halv og en hel mio., men det her er i virkeligheden langt vores allervigtigste aktiv; altså de menneskelige ressourcer. Hvis ikke, vi vil investere i dem, så tror jeg, vi har et problem, og så render vi os selv over ende på det, siger Ole Kjærgaard.

Han påpeger desuden en oplevelse af, at det motiverer medarbejderne, at muligheden for videreuddannelse er der, og han oplyser, at virksomheden laver individuelle planer med samtlige medarbejdere.

Derudover kører OKNygaard med mentorordninger for lærlingene.

Vil have flere lærlinge
I dag har virksomheden omkring 40 elever i den samlede forretning, som repræsenterer forskellige faggrupper.

- Vi har en klar plan om, at vi kontinuerligt fornyer os med en 15-20 nye elever hvert år, fortæller Ole Kjærgaard og oplyser, at mange af eleverne ender med fastansættelse.

- Vi vil gerne op på at have en 60 elever. Det mener vi er realistisk. Hvis vi siger 10 procents vækst, som jo er vores generelle mål, så vil vi jo om fem år være omkring en 600-650 mand, og så der er ikke noget i vejen for, at vi har omkring en 60-65 elever på det tidspunkt, fortsætter han.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.188|instance-web03