23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Lækage udfordrer metrobyggeriet på Rådhuspladsen

Annonce

Der er godt gang i metrobyggepladsen ved Rådhuspladsen i København.

'Torsdag eftermiddag arbejdes der på højtryk for at få styr på en lækage, som er konstateret dér, hvor tunnel og station møder hinanden.

- I forbindelse med færdiggørelsen af betonarbejdet på byggepladsen ved Rådhuspladsen er der konstateret en lækage på det sted, hvor tunnel og station møder hinanden. I den forbindelse trænger der vand og jord ind i selve skakten, oplyser projektdirektør for Cityringen, Jens Kjærgaard i en mail til Licitationen - Byggeriets Dagblad.

- Dette kan medføre en risiko for sætninger. Entreprenøren er i øjeblikket i gang med at lukke hullet, og vi måler hele tiden på de omkringliggende bygninger og er i tæt dialog med myndighederne, fortsætter han.

Annonce

Jens Kjærgaard oplyser desuden, at der i øjeblikket er lukket for trafik på en mindre del af Vester Voldgade uden for byggepladsen.

Annonce

Opdateres

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|instance-web02