23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Nyt om navne

I dag nyheder fra Hune & Elkjær, Væksthus Syddanmark, Asgaard Group, Caverion Marine og OBH-Gruppen
Hune & Elkjær



Martin Bodilsen, konstruktør MAK, er tiltrådt som konstruktør i Arkitektfirma A/S Hune & Elkjær i Aarhus. Han kommer fra en stilling hos Skala Arkitekter.





Væksthus Syddanmark



Jani Lykke Methmann, 53 år, er ansat som direktør i Væksthus Syddanmark, som er et af fem regionale væksthuse etableret af Erhvervsstyrelsen i 2007.





Jani Lykke Methmann er uddannet HA og HD-A fra Syddansk Universitet og har en international lederuddannelse. Senest kommer hjun fra en stilling som direktør for branche- og arbejdsgiverforenigen Arbejdsgiverne, hvor hun var ansat fra 2011-2016.





Tidligere har hun i en lang række virksomheder arbejdet med strategi og ledelse og med erhvervsudvikling i tæt samarbejde med styrelser og ministerier. Jani Lykke Methmann afløser Liselotte Hohwy Stokholm, som er ansat som direktør i Væksthus Hovedstadsregionen.





Asgaard Group



Jens Erik Gravengaard, MagniPartners, er valgt som ny formand i bestyrelsen for Asgaard Group.





Jens Erik Gravengaard er partner i sin egen rådgivningsvirksomhed, MagniPartners, som han startede sammen med Henrik Blædel i 2010. MagniPartners har været blandt andet været med til at rydde op i ejendomsselskaber over hele landet i kølvandet på krisen i samarbejde med de mange banker, der pludselig fik ejendomme ind på bøgerne.





Caverion Marine



Per Koopmann, marinechef, fylder 50 år idag. Per Koopmann er uddannet maskinmester og var i sin tid aspirant hos Mærsk. Siden 2001 har han løst opgaver i forskellige stillinger i ABB og kom til teknikentreprenøren Caverion for et år siden, hvor han i dag er chef for Caverions Marineafdeling i Danmark. Afdelingen tæller omkring 100 ansatte, herunder en del rejsevante elektrikere og smede. Blandt kunderne er danske og udenlandske værfter, havne, handelsflåden samt offshore-vindindustrien. Afdelingen beskæftiger sig primært med elektrisk design, engineering, projekt- og servicearbejde samt reservedelssalg.





OBH-Gruppen



Kim Nansdal, 42 år, er pr. 1. januar ansat som økonomidirektør i OBH-Gruppen A/S, som udvider direktionen med en person.





Kim er cand.merc.aud med flere års erfaring fra revisionsbranchen og forskellige produktionsvirksomheder på Fyn, seneste 7 år ved Micro Matic A/S. Her har han erfaring som controller, økonomichef og økonomidirektør.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.062