23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Byggeprojekter slås om betonleverancer

Der er lange ventetider på betonelementer til råhusbyggeri. Producenterne løber stærkt, men bygherrerne skyder sig selv i foden ved ikke at sikre et bedre projektmateriale, mener branchedirektør i Dansk Beton

De gode tider i byggeriet er tilbage - og forsinkelserne på byggematerialer, betonelementer og ekspertise kan være enorme.





To budskaber, der tilsyneladende stritter i hver sin retning, men som ikke desto mindre er virkeligheden for både planlæggere og udførende på projekter rundt om i landet.





- Der kan være ventetid på betonelementer og råhusleverancer. Vores medlemmer har fuld gang i produktionen, og nogle udvider deres produktionskapacitet, siger branchedirektør Thomas Uhd fra Dansk Beton til Licitationen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.123