23948sdkhjf

DAGENS LEDER: Hent et kontrolbud fra entreprenørerne

Det mener Licitationen - Byggeriets Dagblad
Hvis det er en kommunes pligt at få løst en given opgave til den laveste pris og i den bedste kvalitet, så handler det om at være effektiv. Og det uanset om kommunen vælger at udføre opgaven selv eller entrerer med en entreprenør.

Når man skal udbyde en opgave, gælder det naturligvis om at være så præcis som mulig i sin beskrivelse af opgaven. Udbudsmaterialet er altafgørende, for hvordan de bydende prissætter opgaven.

Det koster både tid og penge og kræver indsigt at udarbejde et godt og retvisende udbudsmateriale. Her gælder det ikke kun om at beskrive opgaven så præcist som muligt, men også om at udbudsreglerne overholdes, og at de juridiske aspekter er i orden.

Hvis man ser bort fra de ideologiske og politiske holdninger, der kan knytte sig til udlicitering, så handler det altså om pris og kvalitet. Og det kan en kommunal vej- og parkafdeling naturligvis godt levere – nøjagtigt som en privat entreprenør vil kunne.

Men hvis opgaverne ikke udbydes med jævne mellemrum, er det meget svært for en kommune, der selv varetager opgaverne, at vurdere, om prisen og kvaliteten fortsat er i orden.

Pointen er, at hvis kommunen gør sig den ulejlighed at beskrive opgaven minutiøst, kan den sådan set lige så godt hente nogle ”kontrolbud” fra private entreprenører.

Det sikrer, at kommunen får løst opgaven til den laveste pris og i den bedste kvalitet.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.111