23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Enggaard-selskaber fordobler overskud

Salg af boligejendomme i Aalborg betyder kraftig stigning i overskuddet i selskaberne i entreprenørkoncernen Enggaard

2015 var et godt regnskabsår for Aalborg-entreprenøren Jørgen Enggaard og hans to sønner, Asger og Jens Jørgen Enggaard.

De virksomheder, som Jørgen Enggaards del af Enggaard-familien ejer alene, opnåede sidste år et samlet overskud efter skat på knap 214 millioner kroner. Sidste år var den samme regnskabspost på knap 103 mio. kroner. Det fremgår af de offentliggjorte årsrapporter for familiens selskaber.

”Det har været et positivt år. Det afspejler, at det går godt på vores markeder og især på boligmarkedet”, siger Asger Enggaard, der er direktør i de vigtigste selskaber inden for den vidtforgrenede koncern.

Solgte ejendomme

Det er familieselskabet A. Enggaard Ejendomme A/S, der med et overskud efter skat på hele 133 mio. kroner mod 14,3 mio. i det foregående regnskabsår leverer hovedparten af det seneste regnskabsårs overskud.

Den eksplosive vækst i ejendomsselskabets overskud kan familien takke ikke-præciserede gevinster fra salget af Da Vinci Parken og boliger på Vestre Havnepromenade i Aalborg for.

”Dette salg viser vores styrke som familievirksomhed. Vi byggede boligerne, da investor-interessen for ejendomme i Aalborg var lille, men vi var ikke pressede til at sælge dem hurtigt og kunne vente, til investor-interessen var der”, siger Asger Enggaard.

Tilfreds med resultat

Det i offentligheden mest profilerede Enggaard-selskab, entreprenørselskabet A. Enggaard A/S, fik sidste år et overskud efter skat på 61 mio. kroner. Det er mindre end i 2014, der endte med et overskud på 77 mio. kroner.

”Vi opfatter det resultat som tilfredsstillende”, siger Asger Enggaard.

Det er især et boligbyggeri i positiv udvikling, som koncernen høster gevinsten fra.

”Hovedparten af vores samlede aktivitet i hele koncernen stammer fra boligmarkedet, som er i stærkt positiv vækst”, siger han.

Et andet vigtigt aktivitetsområde er OPP (offentligt-privat partnerselskab), hvor Enggaard opfører og efterfølgende udlejer til og driver ejendomme for en offentlig myndighed.

”Vores vigtigste igangværende projekt på dette område er opførelsen af en kontorejendom til Byggestyrelsen på Kalvebod Brygge i København”, fortæller Asger Enggaard.

Aarhus trækker aktiviteter

A. Enggaards kontor i Aarhus har udviklet sig til at stå for størstedelen af aktiviteten.

”70 procent af vores aktivitet udgår fra vores Aarhus-kontor”, siger han.

Det er blandt andet mange byggerier på Ceres-grunden og ved havnefronten – Z Huset – i Aarhus, der slår positivt ud.

Jørgen Enggaard og hans to sønner ejer også aktiemajoriteten i kranvirksomheden BMS A/S og i BMS Heavy Cranes A/S i Nørresundby, hvor Søren Enggaard A/S begge steder ejer den resterende del af aktierne.

Disse selskaber har endnu ikke offentliggjort årsregnskab for 2015 og er derfor ikke talt med i ovennævnte tal.

I 2014 var overskuddet efter skat på 86,3 mio. kroner i BMS og på 15,5 mio. i BMS Heavy Cranes.

A. Enggaard A/S, Entreprenør- og byggefirma
Mio. kroner
20142015
Omsætning1.5211.633
Bruttoresultat179,753,3
Driftsresultat97,369,5
Resultat før skat102,979,7
Resultat efter skat77,260,9
Egenkapitalforrentning (pct.)13,09,7
Soliditet (pct.)45,134,4
Ansatte254272

Regnskabet er afsluttet 31. december 2015


A. Enggaard Holding A/S
Mio. kroner
20142015
Omsætning1.5001.522
Driftsresultat131,3117,8
Resultat før skat118,8106,2
Resultat efter skat88,581,5
Egenkapitalforrentning (pct.)14,511,8
Ansatte342379

Regnskabet er afsluttet 31. december 2015
BREAKING
{{ article.headline }}
0.194|instance-web01