Spæncom henter ny adm. direktør hos MT Højgaard
Den hidtidige topchef rykker op som kommerciel direktør i det franske moderselskab
Morten Chrone stopper som adm. direktør for betonelementproducenten Spæncom for i stedet at blive kommerciel direktør hos det franske moderselskab, Consolis.
Spæncom har i stedet udnævnt Torben Bloch Nielsen som adm. direktør for Spæncom og dets norske søsterselskab Spenncon, der begge er en del af Consolis Gruppen.
44-årige Torben Bloch Nielsen kommer fra en stilling som divisionsdirektør hos entreprenørvirksomheden MT Højgaard, hvor han hidtil har haft ansvaret for byggeriet i Jylland og på Fyn, ligesom han har haft ansvaret for MT Højgaards norske aktiviteter.
”Spæncom er en af de meste innovative spillere på det danske marked, og jeg ser frem til en branche i udvikling og en branche, hvor der igen er godt gang i markedet, og den vil jeg gerne være med til at udvikle”, siger Spæncoms adm. direktør Torben Bloch Nielsen, der er uddannet anlægsingeniør og har en MBA.
Med sig i sit nye job tager han omfattende viden om kundeprogrammer inden for nybyggeri og renovering. Samtidig har han tænkt sig at gøre brug af sin viden fra de udførende virksomheder, som han nu qua sit nye job skal levere til.
”Spæncom skal være meget tidligere på kunden i forhold til tidlig involvering på projekterne, så man kan påvirke dem i positiv retning. Mange entreprenører arbejder med produktiviteten, og byggeriet har haltet efter med lav produktivitet i forhold til industrien i mange år. Derfor skal vi have en tidligere involvering i projekterne i stedet for, at der sidder én virksomhed i værdikæden og prøver at optimere projekterne alene”, siger Torben Bloch Nielsen.
Spæncom og Consolis
Spæncom har 500 ansatte i Danmark med fabrikker i Aalborg, Kolding, og Vemmelev ved Slagelse samt hovedsæde i Hedehusene ved København.
Consolis Gruppen er en af de største betonelementproducenter i Europa med 10.000 ansatte i 30 lande over hele verden dog primært i Europa og Middelhavsregionen. Koncernen omsatte for godt 9,7 mia. kroner i 2015.
Spæncom har 500 ansatte i Danmark med fabrikker i Aalborg, Kolding, og Vemmelev ved Slagelse samt hovedsæde i Hedehusene ved København.
Consolis Gruppen er en af de største betonelementproducenter i Europa med 10.000 ansatte i 30 lande over hele verden dog primært i Europa og Middelhavsregionen. Koncernen omsatte for godt 9,7 mia. kroner i 2015.
Kommerciel rolle
Morten Chrone blev adm. direktør for Spæncom i 2013 og var før det kommerciel direktør hos den børsnoterede vvs-grossist AO Johansen A/S.
Han skifter nu til en lignende position som kommerciel direktør i Consolis Gruppen, hvor han skal arbejde med Consolis-selskaberne i 30 lande over hele verden og med 10.000 ansatte.
Morten Chrone får fortsat sin gang i Spæncom-hovedsædet i Hedehusene ved København og indtræder ligeledes i bestyrelsen for Spæncom i Danmark og det norske søsterselskab Spenncom.
”Jeg skal udvikle forretningen (Consolis, red.) i den retning, vi gerne vil, med en optimeret drift og service til kunderne. Vi har nogle rigtig dygtige medarbejdere til at tage sig af driften, men jeg skal kigge på, hvilke synergier der er på tværs i Consolis-selskaberne og få dem til at tænke mere som en group”, siger Morten Chrone, hvis opgaver også bliver at arbejde med nye produkter og services.
Stor koncern
Også for Spæncoms nye adm. direktør er det udfordrende nu at skulle arbejde i en international koncern. Torben Bloch Nielsen ser frem til arbejdet, og ser det ikke nødvendigvis som en ulempe, at der nu skal tages de flere hensyn, som det kræver at arbejde i en stor koncern.
”Det skal du jo mange andre steder. Jeg synes nærmere, det bliver spændende og ikke mindst at skulle arbejde sammen med andre selskaber og deres produkter”, siger Torben Bloch Nielsen.
Ledelsesændringerne har virkning fra i dag den 1. juni.
Læs også: " Store investeringer koster på Spæncoms indtjening ".