23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Bestyrelsesmedlem trækker sig

Med annonceringen af de prækvalificerede på to af udbudspakkerne på Odense letbane sker der nu en udskiftning i letbanens bestyrelse.

Advokat og partner i advokatfirmaet Lett, Peter Schäfer, har valgt at trække sig, da han også sidder som bestyrelsesformand hos entreprenørvirksomheden CG Jensen, der indgår i et konsortium, som netop er blevet prækvalificeret til at byde på transportsystemet.

”Jeg ønsker at undgå enhver tvivl om, at jeg som bestyrelsesmedlem skulle kunne komme til at besidde insiderviden om udbudsprocessen det næste halvandet års tid - viden som CG Jensen ville kunne drage fordel af. Derfor trækker jeg mig fra letbanens bestyrelse”, forklarer Peter Schäfer i en pressemeddelelse.

Han nåede at sidde i bestyrelsen hos Odense Letbane P/S i knap syv måneder.

”Peter Schäfer har været et kyndigt medlem af bestyrelsen ikke mindst, når det gælder udbudsprocesser, og han har været rigtig god at samarbejde med. Men i den givne situation respekterer jeg det valg, han har truffet”, siger Jesper Rasmussen, bestyrelsesformand for Odense Letbane P/S.

Processen med at finde et nyt bestyrelsesmedlem vil begynde i nærmeste fremtid, lyder det.

Læs mere om letbanen:

"

Danske og udenlandske aktører kæmper om letbane i Odense

".

jsk
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|instance-web02