23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

DAGENS LEDER: Den første dag

Det mener Licitationen, Byggeriets Dagblad

Når flere tusinde nye elever i dag møder ind til første skoledag på landets erhvervsskoler, er det for mange af dem ikke bare de første favntag med en bygge- og anlægsuddannelse, men også den første dag i bygge- og anlægsbranchen. Og fra denne plads skal der lyde et velkommen til!

Men de unge er også samtidig det første kuld, som er optaget, efter den nye erhvervsskolereform er trådt i kraft. Det betyder, at de nye elever har skullet fremvise minimum 02 i dansk og matematik for at blive optaget.

Det skulle gerne føre til et bedre fagligt optag på bygge- og anlægsuddannelserne og erhvervsskolerne generelt. De har i årevis ind imellem måttet kæmpe med et ry som en skraldespand for de elever, der ikke kunne komme ind andre steder.

Og det er jo fint nok, at der nu stilles større krav til eleverne. Men det er lige så vigtigt, at de har engagementet og hænderne ordentligt skruet på. For en erhvervsuddannelser er ikke bare noget, der skal overstås. Den kræver flid og hårdt arbejde og ikke mindst, at man kan tænke, for et hus bygger jo ikke sig selv.

Der er til gengæld knap så godt, hvis optaget er faldende som følge af reformen. For det er vigtigt, at bygge- og anlægsvirksomhederne har rigeligt af kvalificeret arbejdskraft at trække på, når konjunkturerne forhåbentlig vender inden længe.

At den kvalificerede arbejdskraft dog er derude, vidner det hold, som Danmark har sendt til VM i Skills, der begynder i morgen. Danmark har før høstet stor hæder til VM, og det viser, at de danske bygge- og anlægsuddannelser heldigvis er i top - også internationalt.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|instance-web04