23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Nu bliver planloven liberaliseret

Kommunerne kan se frem til mere selvbestemmelse, når planloven nu skal revideres. KL håber på, at det er noget regeringen tager fat på hurtigt
For at sikre vækst i da danske landdistrikter, skal den omdiskuterede planlov ændres.

Med regeringsgrundlaget tager V-regeringen derfor fat i en liberalisering, så kommunerne får mere frihed til at bestemme, hvor der må bygges. Det gælder blandt andet i det åbne land og kystnære områder. Formålet med at liberalisere planloven er, at styrke udviklingen uden for de største byer og fortsat tage hensyn til natur og miljø.

Formand for Teknik- og Miljøudvalget i Kommunernes Landsforening (KL), Jørn Pedersen (V), ser frem til forhandlingerne om planloven.

”Vi har i KL allerede lavet et forhandlingsoplæg, hvor et af punkterne lægger op til, at vi skal have lov til at kunne agere mere i det daglige”, siger han.

[b]Lavthængende frugter
BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|