23948sdkhjf

Færre boliger til salg

Ifølge Realkreditrådets tal for boligudbuddet i april 2015 er 57.974 boliger til salg. Det er 4.785 færre end for et år siden.

”Det seneste par måneder er boligudbuddet steget, men der står færre boliger til salg i forhold til for et år siden. Der er tale om årlige fald for alle boligtyper og et fald, som vi ser over hele landet,” siger Ane Arnth Jensen, direktør i Realkreditrådet.

Set over det seneste år er antallet af boliger, der tages af markedet, øget med 12 procent sammenlignet med det foregående år. Samtidig er antallet af nye boliger på markedet steget med 4 procent.

”Der tages flere boliger af markedet, end der kommer nye boliger på markedet, så derfor falder boligudbuddet,” siger Ane Arnth Jensen.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.094