23948sdkhjf

Pengestærk pris hylder den gode by

Nykredits Arkitekturpris går i år til Gehl Architects, der gennem mange år har insisteret på, at byer skal være for mennesker. Den unge tegnestue Effekt får motivationspris
Den økonomisk muskuløse Nykredits Arkitekturpris hylder i år den velfungerende og menneskevenlige byplanlægning, som en hastig og global urbanisering har gjort ikke bare attraktiv men også nødvendig.

Skandinaviens største arkitekturpris går 30. maj til Gehl Architects som en anerkendelse af års forskning og indsats for at skabe “byer for mennesker" verden over.

Professor, arkitekt maa Jan Gehls mangeårige arbejde med mennesker, byliv, trafik, samt nytænkning af udeliv mellem bygninger, dannede i 2000 grundlaget for etableringen af Gehl Architects.

Tegnestuen har siden, ifølge prisudvalget, arbejdet ihærdigt med at omsætte innovative teorier til kvalitativ byudvikling verden over.

Det er Gehl Architects’ evne til at omsætte den mangeårige forskningsindsats til praksis, Nykredits Fonds bestyrelse hædrer med Nykredits Arkitekturpris 2013, der med sine 500.000 kroner er Skandinaviens største arkitekturpris.

Mange års forskning

Formand for prisudvalget Boris Brorman Jensen, der er arkitekt og lektor ved Arkitektskolen Aarhus, siger om årets valg:

– Gehl Architects’ ekspertise bygger på mange års forskning i sammenhængene mellem det fysiske miljø og det menneskelige velbefindende. Med det mål som sit helt enkle pejlemærke har Gehl Architects formået at forandre en lang række af verdens storbyer. Tegnestuen har fået bystyret i New York til at befri Broadway for trafiktyranni, indført cykelstier på Manhattan og forvandlet Times Square fra en asfaltørken til en levende oase. Også byer i Asien, Australien, Mellemøsten og Sydamerika har benyttet sig af Gehl Architects’ dedikerede team, siger Boris Brorman Jensen i en pressemeddelelse.

Ny partner

Gehl Architects har i dag 35 medarbejdere i København og 10 konsulenter rundt om i verden.

Jan Gehl har tidligere sagt til Licitationen - Byggeriets Dagblad:

- Vi skal blive ved med at stille spørgsmål til vores forestillinger om modernitet - blandt andet det, at bygningsværkerne har fået en selvstændig værdi, mens arkitekter og planlæggere har glemt rummet mellem bygningerne. Og vi skal fortsat undersøge, hvad der sker, når mennesket sættes i centrum for byplanlægning.

Sammen med Jan Gehl startede arkitekt maa, M. Arch. Helle Søholt, Gehl Architects. Helle Søholt er foruden partner også CEO, og senest er Creative Director, arkitekt SAR/MSA David Sim indtrådt som partner.

Motivationsprisen

Ud over årets arkitekturpris uddeler Nykredits Fond en Motivationspris på 100.000 kroner.

Den går i år til arkitektfirmaet Effekt, der tegnes af de to partnere Sinus Lynge og Tue Hesselberg Foged.

Effekt er en forholdsvis ung tegnestue, der har markeret sig ved at vinde internationale og danske arkitektur- og byplanskonkurrencer og levere visionære bidrag til, hvordan en by kan skabes.

– De to partnere har fra starten vist deres format ved at vinde flere konkurrencer – altid med et originalt og gennemarbejdet projekt, lyder det blandt andet i begrundelsen for at tildele dem Motivationsprisen 2013.

I 2004 vandt de den internationale arkitektkonkurrence om en ny bydel i Lisbjerg uden for Århus, og i 2008 vandt de en åben konkurrence om Estlands Kunstakademi i Tallinn. Herhjemme har de vist stort overskud, engagement og talent, når de har arbejdet med belastede områder som Kildeparken i Aalborg og Gellerupparken i Århus, lyder det fra Boris Brorman Jensen.

Kulturminister Marianne Jelved (R) overrækker priserne ved et arrangement i Nykredits hovedsæde den 30. maj.

“Situationen i hurtigt voksende byer i udviklingslandene viser fællestræk. Gående og cyklende trafik er under afvikling, og den hastigt voksende motoriserede trafik fylder byerne til bristepunktet. Parallelt med at der kan påvises økonomiske vækstrater i mange, især asiatiske, byer, reduceres livskvaliteten på en lang række områder."

Jan Gehl i bogen Byer For Mennesker (2010)
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.109