23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Grøn producent overlader tøjlerne

Efter 30 år som producent og eksportør i den grønne branche har Kirsti Klarskov Larsen og Laurits Møller Larsen overdraget selskaberne Larsen A/S i Søllinge på Fyn og Kompozycje Ozdobne Sp. z o.o. i Polen til deres sønner, Carl Johan og Bastian Klarskov Larsen.

Larsen A/S producerer på 140 hektar hvert år 120.000 Nordmania-juletræer, mens der i Kompozycje Ozdobne Sp. z o.o. på 45 hektar og i 10.000 kvm væksthus- og binderifaciliteter produceres fem millioner blomsterløg, 1,5 mio. stenbedsplanter, en halv million adventsdekorationer samt pyntegrønt, gravsmykning, buketter og tørrede blomster.

I Kompozycje Ozdobne Sp z o.o. er det endvidere målsætningen hvert år at producere minimum 50.000 kvadratmeter moduler til grønne tage og vægge.

Kirsti Klarskov og Laurits Møller Larsen fortsætter deres aktiviteter i Le Plouray A/S i Frankrig med produktion af Nordmania-juletræer og pyntegrønt på 275 hektar, i Aan"tzonerend Limited i Sydafrika med produktion af Protea snitblomster på 225 hektar og i Agrobor Sp z o.o. i Polen, hvor der på 832 hektar dyrkes landbrugsafgrøder.

Larsen A/S beskæftiger otte medarbejdere ved produktion, administration og salg. Selskabet beskæftiger desuden sæsonarbejdere. Kompozycje Ozdobne Sp z o.o. i Polen beskæftiger 70 medarbejdere og omkring 250 sæsonarbejdere.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.14|instance-web04