Køreegenskaberne blev afgørende, da LH Hockerup A/S valgte en ny gummiged - naturligvis malet i virksomhedens velkendte farve.
LH Hockerup skal køre med den nye Hitachi ZW180 på deres plads, hvor de læsser materialer i knuser, og læsser knuste materialer på lastbiler.
Det alsidige arbejde med enten at skulle transportere materialer hurtigt eller læsse højt og hurtigt betyder, at Hitachiens Total Torque system kommer til sin ret.
Tilpasser til arbejdetHitachis eget Total Torque kontrolsystem giver føreren mulighed for at køre med den indstilling af hydraulik der passer bedst til arbejdet.
Føreren kan med en drejeknap indstille motorkraften til enten at øge hydraulikflowet ud til løft af skovlen eller fordele motorkraften, så maskinens trækkraft øges. Indstillingen kan også sættes på normal således kræfterne fordeles jævnt. Hitachien er også udstyret med Ride control, der reducerer vibrationer under kørsel, samt momentafhængig differentiale spærre der forbedrer vejgrebet.
Førerkabinen er støddæmpet, det er en overtrykskabine og udover de ergonomisk korrekt placerede kontakter har kabinen også varmt/koldt opbevaringsrum, stor kopholder, LCD-skærm og et rigtig godt udsyn.
LH Hockerup tilbyder nedbrydning, nedrivning, nedknusning, asbest sanering og PCB sanering.
Virksomheden udfører autoriseret kloakarbejde, anlægsarbejde, tilbyder maskinudlejning og har salg af såvel brugte, som nye byggematerialer.