23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

En dybere Thyborøn Havn

Annonce

Transportminister Henrik Dam Kristensen (S) har ansøgt Folketingets Finansudvalg om 35 mio. kroner, der skal anvendes til uddybning, og sikring af uddybninger, ind til og i Thyborøn Havn.

Der er tidligere aftalt en "Havnepakke II", som blandt andet omfattede tilskud til initiativet om en tørdok i Thyborøn Havn, et initiativ der dog af foreningen Danske Maritime er påklaget til EU-Kommissionen med henvisning til, at tilskuddet til en tørdok er uforeneligt med EU’s statsstøtteregler.

Annonce

Derfor er støtten til en tørdok udsat, men man har i stedet besluttet at anvende bevillingen til den nævnte uddybning.

Annonce

Konkret omfatter uddybningerne Yderhavnen, Industrifiskerihavnen, Trawltræksbassinet, Sydhavns- og Limfjordsbassinerne. Dertil kommer sikring af ydermolerne på Sydhalen.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|