23948sdkhjf

Nedbrydningstider

Dønningerne efter den store nedrivning af to højhuse i Rødovre ved København buldrer stadig i den offentlige debat.

Hvad skal tomten i Rødovre bruges til i fremtiden, og kan andre boligselskaber og måske også andre boligejere også fremover vælge at rive bygninger ned i stedet for at renovere? Det er blot nogle af de spørgsmål, der rejser sig i støvet efter dynamittens sejr i Rødovre.

I Licitationen – Byggeriets Dagblad giver rådgivere og forskere i byggeriet udtryk for, at sagen har flere nuancer, og tilsvarende reaktioner kan iagttages i politiske kredse, blandt bygherrer og boligadministrationer samt i kommunale kredse i for eksempel såkaldte udkantsområder.

Vi må imidlertid se i øjnene, at visse renoveringer af nedslidte boligejendomme aldrig vil kunne betale sig på almindelige markedsvilkår. Det gælder blandt andet de nu nedbrudte etageejendomme i Rødovre, hvor totaløkonomien i en renovering/modernisering af ejendommene slet ikke ville kunne stå mål med den reelle bygningsværdi. Dette forhold gælder i mange andre renoverings- og moderniseringsmodne beboelsesejendomme rundt om i landet, og derfor kræver det politisk handling og helst konsensus, hvis udviklingen skal vendes positivt.

For at den politiske proces ikke skal ende i det misk-mask, som ofte er resultatet, når de forskellige ideologiske grupperinger brydes, så bør i hvert fald de offentlige- og halvoffentlige bygningsejere i tide tage byggebranchen med på råd.

Der kan selvfølgelig være hensyn til et boligområdes fortsatte eksistens, som er værd og nødvendig at tage, før beslutninger om nedrivning kontra renovering skal træffes, men når først store massive bebyggelser fra 1970’erne har været gennem de to første totalistandsættelser og allerede nu står og råber efter tredje omgang, så er det på tide at stoppe festen.

I Danmark er vi begunstiget af at have et specialiseret team af byggeforskere, som politikerne til enhver tid kan rådføre sig med, og i kredsen af rådgivere og udførende, nedbrydende såvel som opbyggende, ligger man også inde med værdifuld viden om, hvor grænsen går.

Når der skal træffes vigtige beslutninger til mange milliarder kroner, er det selvfølgelig en forudsætning, at beslutningsgrundlaget er i orden og beror på velovervejede argumenter for og imod. Men lige som samfundet generelt har udviklet sig siden mange af dagens saneringsmodne beboelsesejendomme blev bygget, så er de potentielle beboeres behov anderledes i dag, så det skal der naturligvis også tages højde for.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.115