Det nu konkursbegærede vestjyske byggefirma HB Bolig Aps, Velling, skylder tidligere ansatte over en million kroner.
Sådan lyder vurderingen i 3F, hvis afdeling i Skjern i går indgav konkursbegæring mod firmaet, der har været i betalingsstandsning siden begyndelsen af sidste uge, da banken smækkede kassen i. Konkursbegæringen sker, for at fagforeningen kan hente medlemmernes tilgodehavende i Lønmodtagernes Garantifond (LG).
Det præcise krav over for LG må imidlertid afvente en faglig voldgift, som 3F har anlagt på vegne af 14 polske medlemmer, som har været ansat i HB Bolig i perioder af op til to en halv måneds varighed ved firmaets entreprise på renovering og udvidelse af Spjald Skole for Ringkøbing-Skjern Kommune.
Dette arbejde er ikke færdiggjort og ligger nu stille.
- De polske arbejdere, hvor de sidste havde sidste arbejdsdag i Spjald 6. marts, er blevet holdt godt og grundigt for nar og er blevet snydt. Da de stoppede og rejste hjem, var det blandt andet fordi de sagde, de kunne tjene mere hjemme i Polen, siger faglig sekretær og mureropmåler Jens Ager Knudsen fra 3F Holstebro.
Han har på baggrund af timesedler, lønsedler og kvitterede aconto-udbetalinger opgjort et krav på tilsammen 880.000 kr. på vegne af de polske medlemmer.
Ifølge Jens Ager Knudsen har de polske arbejdere alle kun fået acontobeløb. Derimod er lønnen, som den fremgår af firmaets lønsedler, aldrig kommet til udbetaling. Pengene er overført til en konto, som tilhører HB Bolig Aps.
- Polakkerne hævder, at de ikke har fået de penge, som fremgår af lønsedlerne, og vi har på intet tidspunkt set nogen dokumentation for, at pengene er overført til en polsk bank eller til de konti, som polakkerne havde i danske banker. Vi føler os derfor stærkt overbeviste om, at polakkerne kun har fået de aconto-beløb, som de har kvitteret for at have modtaget, siger Jens Ager Knudsen.
Parterne uenige
Kravet om efterbetalingen til de polske medlemmer er rejst, inden HB Bolig Aps valgte at træde i betalingsstandsning.
På et organisationsmøde 30. april forhandledes krav fra 3F om manglende løn og overtidsbetaling for knap 630.000 kr. og manglende feriepenge, pensionsindbetaling og søgnehelligdagsbetaling for tilsammen godt 250.000 kr. Det lykkedes ikke at blive enige. Derfor er det en faglig voldgift med en dommer for bordenden, der skal afgøre uenigheden.
Fiktivt regnestykke
Claus Bruhn, direktør i HB Bolig Aps, mener ikke, at de tidligere polske ansatte har penge til gode.
- Jeg har fremlagt dokumentation for, at de har fået deres penge. 3Fs regnestykke er fiktivt. Det indeholder ikke dokumentation for noget som helst, siger Claus Bruhn til Licitationen.
HB Bolig Aps har i en kort periode været medlem af Dansk Byggeri, som derfor fører sagen for firmaet ved en faglig voldgift.
Konsulent Kjeld Søgaard fra Dansk Byggeri bekræfter, at der er rejst en faglig sag, og at der har været afholdt et organisationsmøde, hvor man ikke kunne blive enige om tallene.
- Jeg vil hverken be- eller afkræfte beløbsstørrelserne. Nu skal vi have en voldgift, og jeg tror, det er bedst ikke at forplumre billedet med udtalelser til pressen. Vi overlader det trygt til voldgiftsdommeren at afgøre sagen, siger Kjeld Søgaard.
HB Boligs medlemskab af Dansk Byggeri har blandt andet indebåret, at de polske medarbejdere blev ansat direkte i HB Bolig Aps.
De polske arbejdere arbejdede indtil da i et interessentskab, der arbejdede for HB Bolig i kraft af en entreprisekontrakt.
3F påstod imidlertid, at der var tale om et fiktivt entrepriseforhold med henblik på at undgå at betale efter dansk overenskomst og i stedet nøjes med at betale en entreprisesum" på 118,75 kr. pr. time. Den vurdering var Dansk Byggeri enig i, hvorefter HB Bolig Aps ansatte polakkerne på dansk overenskomst. Det store spørgsmål, som voldgiften skal være med til at afklare er, om overenskomsten er overholdt.