23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Start for akutsygehus

I dag starter byggeriet af det nye akutsygehus i Aabenraa

Året 2019 bliver en milepæl for borgerne i Sønderjylland. Til den tid vil et nyt akutsygehus stå færdigt i Aabenraa, og sønderjyderne får dermed et sygehus, der skal være med til at dække behovet for de fire sønderjyske kommuner Sønderborg, Aabenraa, Haderslev og Tønder svarende til cirka 230.000 indbyggere.

I dag går byggeriet så officielt i gang, når regionsrådsformand Carl Holst (V) her til formiddag påbegynder støbningen af fundamentet til Sygehus Sønderjyllands kommende akutsygehus.

Byggeriet kommer til at betyde enorme ændringer for sygehuset i Aabenraa. Det nuværende sygehus er på cirka 25.000 kvm, men dette areal bliver næsten tredoblet - således vil det nye sygehus inklusiv kælder blive på cirka 71.000 kvm.

Sygehuset bliver bygget i to faser, hvor fase 1, skal være færdigt i 2014. Det samlede budget for udvidelserne i Aabenraa er 1,25 mia. kr.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|