23948sdkhjf

Sværere at låne for mindre firmaer

Ny undersøgelse afslører stadig hårdere lånevilkår for de mindre firmaer
Trods en tilsyneladende begyndende optøning af den hårde finanskrise, bliver det stadig sværere for de mindre firmaer i Danmark at låne penge i bankerne.

Det viser en ny undersøgelse fra Håndværksrådet, der blev offentliggjort efter deres repræsentantskabsmøde i onsdags, der havde fokus på netop dette emne.

78 procent af de mindre virksomheder under Håndværksrådet har ifølge undersøgelsen oplevet en eller flere rentestigninger alene inden for det seneste år.

De fleste betaler over 8,5 procent i rente af deres kassekreditter, viser undersøgelsen, der bygger på 275 repræsentative svar.

Slår alarm

Håndværksrådet slår nu alarm og mener, at bankerne strammer kravene til det urimelige.

- Aldrig har diskonto-renten været så lav, men det er ikke noget, der kommer bankernes små og mellemstore erhvervskunder til gode. Tværtimod bliver det sværere for dem at låne, og bankerne hæver typisk renten på vores medlemmers kassekreditter flere gange om året, og det er naturligvis dybt skadeligt for virksomhedernes muligheder for at udvikle sig og skabe nye arbejdspladser og lærepladser, siger Håndværksrådets adm. direktør Ane Buch.

Skidt for samfundet

Ifølge Håndværksrådet er der tale om en forværring fra mildere lånemeldinger fra bankerne for et halvt år siden.

Efter marginalt forbedrede lånemuligheder sidst i 2011, har bankerne i 2012 igen lukket ned for långivningen, oplever Håndværksrådet.

Håndværksrådets adm. direktør Ane Buch kalder det en meget negativ udvikling for virksomhederne.

- Politikere ønsker netop, at de selvstændige erhvervsdrivende i langt højere grad klarer sig og vækster, men det er meget svært at rykke, når det er svært at skaffe investerings-kapital, siger hun.

Og hun understreger, at firmaernes problemer med at klare sig, også er et samfundsproblem.

- Både indenlands og på eksportmarkederne stiger konkurrencen kraftigt i disse år. For at ruste sig til konkurrencen ønsker mange små og mellemstore virksomheder at investere, så de kan øge produktiviteten. Bankernes spiller en nøglerolle, og vi kan kun opfordre til, at man fremover øger långivningen over for små og mellemstore virksomheder, siger Ane Buch.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.11