5.586 besøgte første E&H i Herning
130 udstillere og 5.586 fagfolk mødtes på den nye arbejdende fagmesse, Entreprenør og Håndværk12, der fra torsdag til lørdag blev gennemført ved MCH Messecenter Herning
Her fandt den nye arbejdende fagmesse for entreprenør- og anlægsbranchen sted med 130 udstillere og flere test- og demonstrationsområder. Dog måtte arrangørerne konstatere, at vejret ikke viste sig fra sin bedste side med regn, kulde og hård blæst.
- Konceptet for messen har været det rigtige, men vi er blevet hårdt ramt af flere udefrakommende faktorer. Især vejret har drillet. Nu vil vi arbejde videre med konceptet. Som branche står vi bag, vi kommer igen og vil bygge op til næste messe i 2015, udtaler formand Hans Holm, Maskinleverandørernes Entreprenørsektion.
Masser af flis
Det var en kamp med vejret, der bestemt ikke viste sig fra den godmodige side.
Men arrangørernes personale var til gengæld på dupperne for at løse de problemer, der opstod med blandt andet mudder og vand på udstillingsområdet.
- Vi erkender, at vi nok blev taget lidt på sengen af de ekstreme vejr. Men vi gjorde hvad vi kunne for at afbøde problemerne, der opstod især med de meget bløde og våde veje på området. Vi kørte ikke mindre end 2.000 kubikmeter flis ud på vejene og indgangspartier til standene. Det er altså en råstor mængde flis, fortæller Claus Eriksen, projektleder på udstillingen og fra MCH, Messecenter Herning.
- Ligeledes har en slamsuger kørt rundt for at suge vand og mudder op, og det blev til 200 kubikmeter, tilføjer han.
Han sammenligner denne udstilling med en tilsvarende man havde i 1998 på Højstrup Øvelsesterræn ved Odense, hvor elementerne også stod i ét.
Kunne ikke forudses
På spørgsmålet om man ikke kunne forudse, at store tunge maskiner ville give problemer, iøvrigt på et areal, der har været gravet op af museumsfolk, og tildækket igen, svarer han:
- Der er selvfølgelig nogle ting, vi nu skal kigge på sammen med parterne i hele arrangementet. Men vi mener ikke, at det var muligt at forudse det relativt ekstreme vejr. Desuden er entreprenørfolk jo vant til halvsnusket vejr, men det her var helt ekstremt, mener Claus Eriksen.
Han havde selv et personligt mål om at få omkring 7.000 gæster til messen, men det nåede man altså ikke. Til gengæld havde mange udstillere, som Licitationen talte med, faktisk en udmærket kontakt til publikum, som jo søgte ind i teltene.