I Olympiaparken på Lillehammer skal der bygges fire ens huse på fem etager med totalt 360 ungdomslejligheder. Byggherre er Studentsamskipnaden i Oppland (SOPP) og USBL. SOPP skal disponere tre af bygningerne med tilsammen 300 ungdomsboliger for studenter ved Høyskolen i Lillehammer, mens USBL skal udleje 60 lejligheder til elever ved Norges Toppidrettsgymnas. Bygningerne skal stå klar til skolestart 2015.
AnnonceUnder Ungdoms-OL 2016 på Lillehammer skal alle de 360 lejligheder benyttes af OL-deltagere. Byggeriet er initieret af arrangementet og IOC støtter projektet finansielt. Det er ingen offentlige tilskud involveret.
AnnonceI skrivende stund er endelig kontrakt ikke underskrevet, men bygherren har ifølge Byggeindustrien indgået en forhåndsaftale med Veidekke.
Annonce