23948sdkhjf

Bankbyggeri i uroligt ørkenhjørne

Med inspiration fra ørkenens foranderlige overflade projekterer danske arkitekter - med fokus på øget sikkerhed - Libyens nye centralbank
Der er palmetræer og en duft af ørkenluft over Henning Larsen Architects’ nyeste prestigeprojekt: Libyens nye centralbank.

Bygningen, der angiveligt trækker på ældgamle byggetraditioner, kommer til at stå som et symbol på det nye Libyen, lyder det fra de danske arkitekter.

Henning Larsen Architects’ skandinaviske tilgang til arkitektur vil komme til udtryk i byggeriet gennem rationelle og komfortable arbejdsmiljøer, offentlige rum og en høj arkitektonisk kvalitet og æstetik, mener Jacob Kurek, partner og projektansvarlig, som til Licitationen - Byggeriets Dagblad tilføjer:

- I sidste uge var vi til vores første møde om projektet i Tripoli. Selvom Libyen er et land, der er ved at opbygge mange vigtige institutioner igen, var det en positiv oplevelse at møde en meget professionel organisation hos vores bygherre, den libyske centralbank, siger Jakob Kurek.

Han anerkender, at Libyen ikke er et hvilkensomhelst sted at arbejde, uanset om man er arkitekt eller arbejder med anden rådgivning.

- Når man rejser til et uroligt sted i verden, er det vigtigt, at vi sætter os ind i blandt andet sikkerhedssituationen. Vi rådfører os med konsulenter, som er specialiserede i at vurdere og rådgive om sikkerhedsforhold. I Dansk Industri kan vi samtidig trække på en del erfaring og ekspertise, siger han til Licitationen.

Huse under jorden

Når sikkerheden er på plads, vil det kommende byggeri formentlig vække opsigt.

De Mellemøst-erfarne danske arkitekter har i deres design ladet sig inspireret af den lokale byggeskik.

Oprindeligt byggede berberne, den lokale stamme i regionen, huse under jorden. De udnyttede undergrundens stabile temperatur til at skabe boliger med et komfortabelt indeklima i ly for den bagende sol.

“Mange af disse underjordiske huse er bevaret, og to af dem er indarbejdet i centralbankens design," skriver tegnestuen på sin hjemmeside.

En oase

Den ene udgravning kommer til at danne ramme om det sociale samlingssted - en skyggefuld oase, der ikke kun tjener banken og dens forskellige afdelinger og services, men hele det omkringliggende Gurji-distrikt. Den anden, der er noget mindre, sikrer køretøjer adgang til bygningen.

Ørkeninspiration

Centralbankens bølgende facade henter inspiration i ørkenens foranderlige overflade. Bygningens rationelle form og struktur øger fleksibiliteten i indretningen af de forskellige etager, og grundplanen er naturligt inddelt i fire moduler med hvert sit funktionelle fokus, som kan kombineres i større og mindre kontorgrupperinger.

Udearealerne beplantes med lokale vækster som eksempelvis palmetræer og oleanderbuske, der trives optimalt i det fugtige middelhavsklima. Den offentlige plads foran banken forbinder Gurji-distriktet med grønne, områder i og omkring Tripoli.

Henning Larsen Architects står bag flere kontorbyggerier og hovedkvarterer i Europa og Mellemøsten. Næste år afleverer tegnestuen flere kontorbyggerier i King Abdullah Financial District i Riyadh i Saudi-Arabien.

Den nye centralbank i Tripoli genfortolker ifølge arkitekterne dele af den libyske kultur og byggeskik og anvender på den måde landets historie “i et moderne og fremsynet arkitektonisk udtryk", som tegnestuen med de mellemøstlige forbindelser siger.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.11