Producent udvider sine garantier
Producent har forbedret sine garantiordninger på tætningssystem med garantier på op til 30 år
Systemet omfatter forskellige vindspærre- og tagfolier samt et bredt sortiment af tilbehør som kabel- og rørkraver, hjørnefolier og forskellige typer af tape og klæbematerialer.
Produkterne er designet til at passe sammen for at opnå maksimal tæthed og for at gøre hele udførelsen så sikker og effektiv som muligt. Dafa AirVent undertagsfolier er testet af Teknologisk Institut og klassificeret af Duko, der er en frivillig ordning for klassifikation af undertage i forhold til anvendelsen.
Systemet har ifølge producenten selv vist sine styrker, ikke mindst i kraft af de bagvedliggende garantiordninger.
Nu er garantierne udvidet med op til 30 år på en række folier, der sammen med et omfattende tilbehørssortiment udgør systemet til effektiv tætning af den udvendige klimaskærm på tag og facade.
- Garantierne på henholdsvis 15 og 30 år omfatter både en funktions- og produktgaranti. Garantien er ensbetydende med, at Dafa ved reklamationssager påtager sig alle omkostninger ved levering, udtagning og montering af alle de produkter, der indgår i konstruktionen. Det forudsætter, at den færdige løsning lever op til krav om et komplet Dafa AirVent System, korrekt projektering og udførelse, dokumentation samt blower door test, siger Jens Eg, der er salgschef hos Dafa.
- Derfor er Dafas garantiordninger unikke og velkomne blandt de professionelle parter i byggebranchen. Der er jo tale om en fantastisk sikkerhed, som vi er i stand til at tilbyde vores kunder og samarbejdspartnere, når de vælger at bruge vores folier og tilbehørsprodukter. Samtidig ved vi, at det er både nemt og hurtigt at montere produkterne, der netop er designet til en mere sikker og nem udførelse, siger Jens Eg.
Uddannelse om tætning
Som en del af Dafas samlede løsning tilbyder virksomheden også sine kunder en uddannelse i tætning på tag og facade. Der er tale om et uddannelsesprogram for de professionelle parter i byggeriet.
Virksomheden tilbyder forskellige typer af uddannelser, så både forhandlere og ikke mindst håndværkere er godt klædt på til at varetage de vigtige tætningsopgaver i dansk byggeri. Det er uddannelser, der kommer vidt omkring fra lovgivningen til konkrete og praktiske øvelser.