Solceller aflaster regioners energiforbrug
Landets regioner har de senere år i alt investeret knap 110 mio. kroner til solcelleanlæg på de eksisterende sygehuse
Alene Region Syddanmark tegner sig for over næsten 70 procent af den samlede installerede solcellekapacitet i regionerne. Herefter kommer Region Sjælland, der tegner sig for godt 20 procent.
Det skriver Danske Regioner på sin hjemmeside om sygehusbyggerierne, godtsygehusbyggeri.dk
Region Syddanmark gav i juni 2012 grønt lys for Danmarks største enkeltinvestering i solcelleanlæg.
En investering på i alt 82 mio. kroner til at købe og montere solceller på tagene af regionens sygehuse og institutioner. Efter en udbudsrunde vandt Energi Midt A/S opgaven med at installere de i alt 14.270 styk solcellepaneler. De stod klar til brug i maj 2013 og dækker cirka 27.000 kvm. Det svarer til arealet af omtrent syv fodboldbaner.
Ingen overkapacitet
Indtil videre er solceller dog kun levereringsdygtige i en mindre andel af det samlede energiforbrug.
Bygherrerådgiver Tom Slott fra Region Syddanmark har haft ansvaret for, at solcelleprojektet kom i mål til tiden.
Han fortæller, at den samlede årlige el-produktion fra regionens solcelleanlæg forventes at være cirka 3.150 MWh. Det svarer omtrent til strømforbruget hos 1.050 almindelige danske husstande. Med den produktion kan Syddanmark i fremtiden dække cirka seks procent af elforbruget på regionens sygehuse.
- Solcellerne er og bliver et supplement. De aflaster den mængde el regionens sygehuse ellers skulle hente fra forsyningsnettet. Det sparer regionen for penge. Penge som i stedet kan bruges på sundhed, siger Tom Slott til godtsygehusbyggeri.dk.
Han fastslår samtidig, at anlæggene næppe kommer til at producere overkapacitet, som kan sælges til elnettet. Selv i de mest ekstreme situationer vil sygehuset stadig kunne forbruge al strømmen i takt med at den produceres.
Scanner sluger det meste
Region Midtjylland tegner sig for en mere beskeden del af regionernes nuværende solcellekapacitet. En del af den findes på taget af Regionshospitalet Silkeborg. Solcellerne blev monteret i 2011, som led i en større Esco-energirenovering af sygehuset.
Stig Halvard Tofteberg er teknisk chef for Hospitalsenhed Midt, som udover Silkeborg også omfatter sygehusene i Viborg, Skive og Hammel. Han ser det udelukkende som en teoretisk mulighed, at solcellerne i Silkeborg kommer til at producere overkapacitet, der bagefter kan "eksporteres" til elnettet.
- For ikke så lang tid siden fik vi en helt ny MR-scanner. Den er meget dyr, men tager nogle meget skarpe billeder. Den er en stor gevinst i det kliniske arbejde, diagnostik, behandling osv. Men MR-scanneren bruger en hel del strøm. Selv også når den er i dvaletilstand. Den har derfor et stort standby-forbrug. Selv på gode dage med meget sol kan standby-forbruget lige netop dækkes af solcellerne oppe på taget. Det efterlader ikke særlig meget overkapacitet, fortæller Stig Halvard Tofteberg til godtsygehusbyggeri.dk
2020-standarder
Over de kommende år står regionerne bag opførelsen af en lang række sygehusbyggerier.
Det sker gennem de såkaldte Kvalitetsfondsbyggerier, som skal sikre tidssvarende rammer for høj kvalitet og effektiv drift af sygehusområdet i fremtiden. I forbindelse med byggerierne er der skabt mulighed for, at mange af de kommende sygehuse kan bygges efter 2020-energistandarder.
Her tegner investeringer i solcelleanlæg og andre former for vedvarende energi sig som nogle af vejene til at opnå klimavenlige sygehuse.
Regionerne der da også godt i gang med at optimere energiforbruget. Sygehusene tegner sig for over 90 procent af regionernes energiforbrug. Det er i dag stagnerende. I perioden 2009-2011 faldt regionernes samlede energiforbrug med cirka en procent. Det er sket samtidig med en stigning på 10 procent i sygehusenes samlede aktivitet.
Foreløbige tal for sygehusenes energiforbrug i 2012 peger ligeledes i retning af, at det er lykkedes regionerne at få bremset energiforbruget.