23948sdkhjf

Små byggevirksomheder skaber job

De ledige stillinger i de små byggevirksomheder udgjorde 2,7 procent af beskæftigelsen i første kvartal 2014
Danmarks Statistik har på det private arbejdsmarked optalt godt 23.000 ledige stillinger i første kvartal 2014. Det er en vækst på 26 procent i forhold til året før. De ledige stillinger udgør moderate 1,5 procent af den private beskæftigelse, og det er de små byggevirksomheder, som trækker snittet op med en andel af ledige stillinger på 2,7 procent.

- Det er så småt begyndt at gå den rigtige vej igen på arbejdsmarkedet og i samfundsøkonomien, og de nye tal for antal ledige stillinger er et vidnesbyrd herom, siger cheføkonom Bo Sandberg, Dansk Byggeri.

Markant vækst

Tallene viser, at antallet af ledige stillinger i første kvartal 2014 voksede med 4.800 i forhold til sidste år og landede på cirka 23.000 ledige stillinger. Det svarer til 1,5 procent af det samlede private arbejdsmarked.

Andelen opgøres som antallet af ledige stillinger i forhold til summen af ledige og besatte stillinger.

Bygge- og anlægsbranchen ligger samlet set nogenlunde på landsgennemsnittet med jobåbninger svarende til 1,3 procent af branchens beskæftigelse, mens det er i servicesektoren, der er relativt flest ledige stillinger.

- Til gengæld er der i den senere tid sket en markant vækst i antal jobåbninger i de helt små byggevirksomheder med mellem nul og ni ansatte. Her udgjorde de ledige stillinger pæne 2,7 procent af beskæftigelsen i 1. kvartal 2014. De små lokale byggevirksomheder udgør rygraden i bygge- og anlægsbranchen – og netop disse virksomheder har stor gavn af BoligJobordningen og har også haft stigende aktivitet med udbedring af stormskader, siger cheføkonom Bo Sandberg.

Gang i hjulene

Dansk Byggeri forventer, at beskæftigelsen i bygge- og anlægsbranchen stiger til 146.500 personer i 2014, men falder igen til cirka 143.000 i 2015.

Bo Sandberg hæfter sig afslutningsvis ved, at der så småt er kommet mere gang i hjulene i alle de fem regioner.

- Det er en ny tendens, at de ledige stillinger nu udgør en andel på over en procent af den samlede beskæftigelse i samtlige af landets fem regioner, siger han.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.088