23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Debatmøde med spidskandidater

Næsten alle spidskandidaterne ved det kommende valg til EU-parlamentet stiller op, når Dansk Byggeri på tirsdag inviterer medlemsvirksomheder og deres medarbejdere og unge i uddannelse til at møde op til debat om fremtidens EU.





- Det bliver en debat, hvor politikerne duellerer på synspunkter, og måske får de et par gode ideer med sig herfra, som de kan arbejde med at få gennemført i løbet af de kommende fem år. Vi har valgt nogle emner, som vi tror på i særlig grad har betydning for dansk erhvervsliv og især bygge- og anlægsbranchen, fortæller Henriette Thuen.





Debatten vil sætte fokus på fremtidens indre marked, den frie bevægelighed for arbejdskraft og strategien for en europæisk energipolitik. Dansk Byggeri gennemfører arrangementet i samarbejde med Børsen og Børsen-TV.





Debatten foregår hos DEKO, Mårkærvej 11, Taastrup – tirsdag den 6. maj kl 14

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125