Dumperserie fra Terex i mellemklassen
Terex præsenterer en ny serie af små og mellemstore dumpere. Maskinhuset A/S forhandler de kompakte maskiner
- Terex har produceret dumpere i over 50 år og er kendt for sine maskiner, der kan klare de hårdeste opgaver under selv de vanskeligste betingelser, og sådan er det også med den nye serie af dumpere, siger salgschef Tommy Bergmann fra Maskinhuset A/S med hovedkontor i Lund ved Horsens og med afdelinger i Vissenbjerg på Fyn og i Slagelse.
Serien af dumpere er målrettet entreprenører, udlejningsfirmaer og den grønne anlægsbranche.
De mellemstore dumpere fra 5 til 10 tons er forsynet med en ny Deutz-motor en Stage IIIB / Tier 4i -kompatibel motor, som opfylder den nyeste og strengeste lovgivning på området. I forhold til de tidligere modeller er omdrejningsmomentet steget med 22 procent, mens maskinens effektivitet er øget med 21 procent. Brændstofforbruget er forbedret med hele 13,4 procent.
I motorkraft går serien af midi-dumpere fra 84-100 hk. Alle modeller har en aflæsningshøjde på 1,5 m og opefter, og alle er udstyret med knækstyring. De kan fås med dreje- og fronttippelad med indretning til høj aflæsning, med fronttippelad og endelig er der modeller med elevationstippelad.
Stor engelsk handel
De små dumpere fra 850 kg til 3,5 tons fås med Kubota-motor og lever op til EU Stage IIIA-kravene.
- Alle dumperne er robuste, og så er de lette at køre med, uanset om jorden er smattet på byggepladsen, eller terrænet er ujævnt, markerer Tommy Bergmann.
Og der er rift om de nye dumpere. A-Plant, et af Englands førende udlejningsfirmaer af entreprenørmateriel, har netop i en handel købt ikke mindre end 230 nye Terex-dumpere. Leveringen omfatter fire forskellige modeller alle med tippelad.