Afdelingsleder i Alectia A/S i Århus Flemming Fogh Pedersen kan i morgen den 6. maj 2014 fejre 50-års fødselsdag.
Flemming Fogh Pedersen er uddannet cand. scient i geologi ved Århus Universitet i 1990 og MBA fra Aarhus School of Business i 2009. Han har været ansat i Alectia siden 2007, hvor han fungerer som afdelingsleder for afdelingen vand og miljø, der løser opgaver inden for miljø, herunder drikkevand og natur.
Fra 1998 til 2007 var han ansat i Watertech, og han kom til Alectia via opkøb af denne virksomhed. Udover afdelingsledelse og forretningsudvikling er han specialiseret indenfor grundvandskortlægning og anvendt geofysik.
Igennem sin karriere har Flemming Fogh Pedersen været involveret i mange projekter, herunder en del internationale opgaver. De senere år har arbejdet specielt omfattet ledelse samt den nationale grundvandskortlægning.