Nye læssemaskiner fra Caterpillar
Vi skal i de større grusgrave for at finde læssemaskiner i denne størrelse, men CATs nye 980M og 982M er nye skud på stammen, som også danske kunder kan interessere sig for
De nye modeller har CATs egen udgave af EU tier-4 motorer med en kombination af gennemprøvet motorteknologi, med elektronik, fuel, luft og efterbehandlingssystemer, kombineret i den CAT-udviklede Acert-teknologi.
Samtidig med at maskinerne bruger langt mindre brændstof, udleder de langt mindre forurening til luften.
For danske forhold er der tale om læssere i den større ende, og det vil primært blive i de større grusgrave, at der måske kan findes interesse. Med skovlkapacitet på 9-11 tons for 982Ms vedkommende skal der ikke mange mundfulde til at fylde en lastbil.
Nye forstærkninger
Begge de nye modeller har fået en forstærket transmission, forstærket ramme, og fås med et hav af forskelligt udstyr. Faktisk er brændstoføkonomien blevet forbedret så meget, at der skulle være omktring ti procent at spare på den konto. Set over tid og med de mange timer en sådan maskine helst skal køre, bliver det til noget.
Hydraulisk set er der også nyudviklinger. Hovedhydraulikcylinderen er nu en monoblok med indbygget styresystem. At det er en monoblok betyder, at der er tale om langt færre lækagemuligheder, og langt mindre slid.
Med denne opdatering af M-serien, er de to nye modeller nu helt på linie med resten, hvad angår design og teknologiniveau. Det betyder også lettere adgang til service, Fueltanken er flyttet på begge modeller, således at de nu ligger under motoren, hvilket også gør det muligt at tanke maskinen fra jorden. Det betyder, at elektronikcentret kunne flyttes og muliggøre en bedre adgang på venstre side med trappetrin, der hælder en anelse mere. Det betyder at det er lettere især at forlade kabinen, men det letter også indstigning.
Åbnes nedefra
Døren til kabinen kan nu åbnes via en knap i betjeningscentret, som kan nås fra jorden. Døren går op i en vinkel, så det er lige til at stige op i den åbne kabine. Adgangen er yderligere støttet af en bedre placering af håndtag, således at trepunkt kontakt kan haves hele vejen op. Det er værd at vide, at de fleste uheld med maskiner sker under op- og nedstigning.
Støj er et problem med så store maskiner, fordi motorerne jo skal yde meget. Men her er der dæmpet yderligere både ude og inde. Niveauet ligger på henholdsvis 72 og 109 dB. Nye og større spejle giver bedre oversigt.
CATs produktionsstyringssystem giver chefer og driftsledere let adgang til alle maskinens data inklusive skovlmængde, brændstofforbrug, ledig tid og aktiv tid med videre, således at man fra kontoret har det fulde overblik over økonomien i maskinen. De to maskiner vejer henholdsvis 30 tons og 35,5 tons.
Det er Pon Equipment der importerer maskinerne til Danmark.