Politikerne skal kvittere
Det kan ikke mindst hæmme danske virksomheders konkurrenceevne, og det var derfor også med spænding, at regeringen i 2012 nedsatte Produktivitetskommissionen, der skulle kulegrave den danske produktivitetsudvikling og komme med konkrete anbefalinger.
Kommissionen har frem mod den endelige slutrapport i går aflagt seks delrapporter, og det har til tider været interessante anbefalinger set fra bygge- og anlægsbranchens bord for eksempel kritikken af kommunernes brug af sociale klausuler og dens anbefalinger om mere konkurrence om de offentlige opgaver.
Gårsdagens slutrapport rummer områder som styrket konkurrence og mere effektivitet i det offentlige, men også en anbefaling om en ny skattestruktur, hvor det sikres, at selskabsbeskatningen ikke er højere herhjemme end i vores nabolande, ligesom skatten på lønindkomst reduceres. For en høj selskabsbeskatning kan unægtelig være en barriere for mange potentielle iværksættere til at tage springet og starte egen virksomhed, mens de høje topskatter måske ikke ligefrem giver folk incitamenter til at arbejde mere. Og det kan skade konkurrencen og produktiviteten herhjemme.
Derfor venter der også regeringen et stort arbejde med at gøre brug af disse anbefalinger, og et spændende punkt bliver, hvorvidt den vil indføje flere af anbefalingerne i den kommende vækstpakke.
Byggeriets parter har foreløbig vist vejen ved at holde igen på lønudviklingen de kommende tre år i de netop overståede overenskomstforhandlinger. Nu er det så regeringens tur til at kvittere med eksempelvis tilbageholdenhed i skatter og afgifter. Skal Produktivitetskommissionens arbejde have nogen gang på jorden, må regeringen ikke sidde anbefalingerne overhørig. Ikke alle anbefalinger kan selvfølgelig realiseres her og nu. Det tager tid. Men for produktiviteten og konkurrenceevnens skyld må der gerne snart ske noget.
Hellere i dag end i morgen.