23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Ny 3D-teknik i anlægsarbejde

Moe & Brødsgaard Rådgivende Ingeniører arbejder med tværfagligt design mellem ingeniører og arkitekter. Det erfaringsgrundlag bruger virksomheden nu til at udvide 3D BIM-platformen Revit med Autodesk Civil 3D, så anlægsarbejde også kan håndteres i 3D.

Og det har givet sig konkrete udslag, blandt andet brugt i det aktuelle projekt med det nye psykiatriske hospital i Slagelse:

- Vi er i stand til at arbejde hurtigere og kan håndtere jordberegninger og anlægsarbejde effektivt, og samtidig koordinere og kollisionsteste ledningsanlæg i jorden. Avancerede værktøjer som Civil tiltrækker automatisk nye, ambitiøse medarbejdere, så alt i alt giver det os en række fordele, siger Søren Blok, afdelingsleder i Moe og Brødsgaard Anlæg.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078