God totaløkonomi overvandt skepsis
Lintrup Maskinhandel har det seneste årstid solgt og udlejet flere og flere Hyundai gummigede, fordi mærket har en særdeles fornuftig totaløkonomi sammenlignet med de andre mærker
Men selvfølgelig er der altid lidt skepsis omkring nye mærker. Et af de mærker, der er lidt ramt af denne skepsis, er netop Hyundai, som Daugbjerg Maskiner har importen af.
- Men når kunderne først har prøvet dem, er holdningen en helt anden, fastslår indehaver Peter Daugbjerg.
At han ikke blot praler, kan Frederik Møller Jensen, indehaver af Lintrup Maskinhandel, bekræfte.
- Når vores kunder har kørt med dem, bliver de tilfredse og vil ikke bytte dem med de mere velkendte mærker, fastslår han.
Ændrer mening
Lintrup Maskinhandel sælger hvert år blandt andet omkring 450 traktorer - og har desuden salg af en masse udstyr til blandt andet frontlæssere.
Derudover er det en vigtig del af forretningen at udleje gummigeder i kortere og længere perioder. Der bliver desuden solgt gummigeder til kunderne.
- Når vi har en kunde, som ønsker at købe en ged, kan vi både tilbyde nye og brugte.
- Kunden kan også købe en yngre ged med kun få brugstimer til en god pris, siger Frederik Møller Jensen.
Gennem årene har virksomheden haft enormt mange Volvo gummigeder.
- Vi har også haft nogle Case, men har de senere år i høj grad skiftet over til Hyundai, forklarer han.
Baggrunden for skift af mærke er tilfredshed med det, Hyundai kan.
- Vores kunder har ofte meget bestemte meninger om, hvad de vil køre med.
- Men når vi først får dem til at prøve Hyundai, bliver de meget tilfredse og ønsker ikke det mærke, de ellers var vant til, fastslår han.
Komfortabel økonomi
Kundernes tilfredshed bunder ikke mindst i, at gummigederne fra Hyundai har en god førerkomfort.
- Men selvfølgelig er det også vigtigt for kunderne, at de kan præstere noget og har et passende lavt forbrug af brændstof, siger Frederik Møller Jensen.
Han nævner en kunde, som forlangte at få en Volvo eller en Case.
- Sådan en kunne vi ikke tilbyde, da han skulle leje den. Så han fik lov at prøve en Hyundai, og den kørte han med i to år efterfølgende, fortæller han.
For både Frederik Møller Jensen og kunderne hører det også med til det positive, at Hyundai har en god totaløkonomi - det vil sige en fornuftig pris ved anskaffelse, et fornuftigt forbrug af brændstof, og så er de holdbare i drift.
Har haft 12 Hyundai
Lige for tiden har Frederik Møller Jensen fem Hyundai gummigeder.
- Gennem det seneste år har vi haft i alt 12, som vi enten har solgt direkte til vores kunder eller har haft udlejet i kortere eller længere tid, før de er blevet solgt, fortæller han.
De solgte maskiner har han ikke hørt mere til.
- Så kunderne har også været tilfredse med Hyundai.
- Hvis ikke det var tilfældet, var vi blevet ringet ned med klager, konkluderer han.