Legende lette buer med sving. Ultraglatte flader, der sender både regnvand og skateboardere hurtigt i den rigtige retning. Bærende konstruktioner, der holder i 100 år og mere til.
Hvis man spørger arkitekter og ingeniører er de fleste enige om, at moderne beton er et fantastisk naturmateriale, bæredygtigt og sjovt at arbejde med.
Men spørg så den almindelige dansker og få svaret, at beton er gråt, koldt og kedeligt. Eller siger de mon også det?
Brancheforeningen Dansk Beton har sat sig for at finde ud af det, og inviterer nu alle danskere til at sige, hvad de mener om en række forskellige betonbyggerier og -anlæg.
Samtidig kan man stemme på, hvilket af byggerierne, der skal vinde Bæredygtig Beton Prisen 2013.
Opgør med fordomme
Med den nye afstemning søger brancheforeningen samtidigt at gøre op med fordommene i brug af beton.
De fire projekter en kombineret skaterpark og regnvandsbassin, et firmadomicil og to boligbyggerier er netop blevet nomineret til Bæredygtig Beton Prisen 2013, og alle kan nu være med til at bestemme, hvilket af de fire, der skal vinde.
Overraskende
- Vi har indstiftet publikumsprisen, fordi vi vil vise danskerne mere end de plejer at se, når de kigger på beton, siger René Kjærsgaard-Nielsen, formand for Dansk Beton.
- For eksempel dér, hvor beton skaber helt nye og attraktive rum og overflader, som passer til moderne mennesker. Og dér, hvor beton i kombination med for eksempel moderne isoleringsmaterialer, stålkonstruktioner og glas kan skabe ekstremt effektive byggematerialer, som både er højisolerende, æstetiske og bæredygtige. Blandt andet fordi de ikke kræver så mange ressourcer i forhold til deres meget lange holdbarhed, siger René Kjærsgaard-Nielsen.
Skaterpark og O-energi
En dommerkomité har udvalgt de fire byggerier og anlæg, der lever op til kravene om at anvende beton i en bæredygtig sammenhæng:
I Odense ligger legepladsvirksomheden Kompans nye hovedsæde med en facade, der er konstrueret af kun seks cm beton støbt sammen med tyk isolering.
I Roskilde åbner til sommer det nye 40.000 kvadratmeter store skater- og fritidsområde, Rabalder Parken, med betonbaner, der samtidig fungerer som bassin til opsamling af store mængder regnvand.
Over havnen i Aarhus rejser det nye nul-energi-boligtårn Ringgården sig med 12 etager med ungdomslejligheder bygget af lavenergi-betonelementer.
I Løgten nord for Aarhus ligger den ombyggede kornsilo Siloetten, hvor genbruget af den eksisterende betonbygning til 21 lejligheder sparer både materialer og transport.
- Fælles for alle de nominerede byggeprojekter er en anvendelse af beton, som skaber bæredygtige løsninger, både med hensyn til miljø, æstetik og social ansvarlighed, siger René Kjærsgaard-Nielsen, formand for Dansk Beton.
På hjemmesiden danskbeton.dk kan man stemme på de fire byggerier og deltage i lodtrækningen om et rejsegavekort til en værdi af 15.000 kr. Det byggeri, der får flest stemmer fra publikum, er vinder af Bæredygtig Beton Prisen 2013.