23948sdkhjf

Dansk tegnestue går handelsvejen

Slut med ikonprojekter, der sætter monumenter over arkitekten. Tegnestue tænker i fortjenester og godt købmandsskab
I en tid, hvor nethandlen beskyldes for at suge livet ud af butikkerne, satser en nye danske tegnstue, Retail Architects med base i København og Silkeborg på udvikling af butikscentre og rådgivning til butikskæder.

- Vi er stolte af at være kommercielle og rationelle og dermed tænke i løsninger, der virker for butikscentrene. Vi laver ikke ikoner og profilprojekter primært for at profilere os som arkitekter. Vi tager udgangspunkt i kundernes koncept og handlens forudsætninger, siger partner i Retail Architects, Jonas Snickert, der er direktør samme sted.

- Vi laver ofte handelsområder med en kort løbetid på cirka 10 år og med kontrakter derefter, inden centrene måske skal bygges om, hvorfor det ville være ressourcespild og totalt misforstået at bygge denne type byggeri i marmor eller importeret regnskovstræ, fortæller Jonas Snickert, og han fortsætter:

- Som arkitekter kan vi gøre en forskel her, når vi går op i overholdelse af deadlines, hvilket betyder sund økonomi for projektet. For hvis du sætter en væg forkert, kan det betyde, at millioner af omsætningskroner går tabt, og ligger parkeringspladsen forkert, kommer der ikke det forventelige antal kunder til udsalget.

Big boks-løsninger

Retail Architects går mod strømmen på flere planer: For det første er partner og arkitekt, Jonas Snickert svensker i Danmark. Dernæst tegner hans tegnestue big boks-løsninger, som man på andre tegnestuer ikke har øverst på prioriteringslisten og for det tredje satser den nye tegnestue benhårdt på detailbranchen, hvis vækstkurve jævnligt lider et knæk på grund af omfattende nethandel og konjunktursvingninger.

Ved big boks-konceptet forstås moduler-bare bygninger til shopping-områder ofte beliggende i grænseområder og uden for de større byer. De er udviklet til enkeltbutikker eller til handelscentre med flere butikker fra 500-12.000 kvm, som man kender det fra Harald Nyborg, Silvan, Rema 1.000 og El-giganten.

- Vi kan også mærke, at sammen med et øget behov for konvertering af eksisterende ejendomme i hele Skandinavien, stiger rådgivningsbehovet hos de forskellige kæder, når de skal etablere forretningsområder.

Retail Architects forventer – efter at have slået dørene op til deres nye kontorlokaler i april måned – at runde et tocifret millionbeløb i omsætning i løbet af de første par år. Qua deres udspring fra Årstiderne Arkitekter har Retail Architects mere end 750.000 kvm byggeprojekter til detailhandlen i Norden på referencelisten.

- Vi er tættere på bygherrer, investorer og developers, end hvad sædvanen er i arkitektbranchen. Vores erfaring her er afgørende for hurtig og kvalitative løsningsforslag, fortæller Jonas Snickert. Han tilføjer, at de nogle gange kan levere tegninger 24 timer efter bestillingen er landet.

Ind i en praktisk ramme

Firmaet skal forstå big-boks-konceptet bagfra med parkeringspladser, vare-indlevering, logistik, leje-aftaler med butikkerne, ind- og udgange, kommunikationen med lejerne, overholdelse af facade-regler i byerne, tage højde for eventelle boliger oven på den enkelte butik – helt ind til stearinlyset tændes i den anden ende.

- Vi sætter vores arkitektoniske viden ind i en praktisk ramme, hvilket bygherrerne sætter stor pris på, fordi butikskæderne allerede har en guide og et fast koncept, som skal integreres i arkitekturen, siger Jonas Snickert.

Tendensen peger i retning af, at butikkernes placering betyder meget for tiltrækningen af forbrugerne.

- Den bløde mellemvare forsvinder, ifølge analyserne, og der er størst volumen i produkter til lav pris af forholdsvis høj kvalitet, hvilket forklarer hvorfor der vil komme flere discountbutikker, slutter Jonas Snickert.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.156