23948sdkhjf

Kommuner kan nu låne til anlægsopgaver

En række kommuner har fået mulighed for at låne i alt 800 mio. kroner af Økonomi- og Indenrigsministeriet til diverse anlægsprojekter, oplyser minister
Borgerne i en række kommuner kan nu se frem til bedre faciliteter.

Økonomi- og indenrigsminister Margrethe Vestager (R) har givet flere kommuner landet over mulighed for at låne ialt 800 mio. kroner i 2015.

Lånene skal bruges til over 400 forskellige anlægsprojekter som for eksempel renovering af idrætshaller og daginstitutioner eller smartere digitale løsninger i ældreplejen og på biblioteket.

Yderligere 500 mio. kroner går til styrkelse af likviditeten i 34 vanskeligt stillede kommuner.

- Når kommunerne nu får lov til at låne 1,3 mia. kroner til næste år, så får det helt konkret positiv betydning for borgerne i de enkelte kommuner. De får bedre veje og biblioteker, og de får moderniserede sundhedshuse, skoler og plejehjem, som kan styrke velfærden ved at bruge teknologi og digitale løsninger. Det er godt, for det er velfærd, der kan mærkes. Samtidig skaber det arbejdspladser, og gavner de kommuner, som står over for økonomiske og demografiske udfordringer, siger Margrethe Vestager i en pressemeddelelse.

Kommunerne har søgt Økonomi- og Indenrigsministeriet om muligheden for at låne, og de kan nu indregne lånedispensationerne i deres budgetlægning for 2015.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.112