23948sdkhjf

Maskinhandlere får nyt medlem

Kurt Bliksted har som ejer af Thy Traktor & Maskinservice valgt at melde sig ind i Dansk Maskinhandlerforening for at kunne matche de krav, der stilles til en moderne maskinhandler. Valget var ikke så svært, for det er her, alle kollegaerne er organiseret.

- Jeg har over 11 år opbygget min forretning, og efter vi er blevet forhandlerne af alle produkterne fra HCP, var det tiden at komme ind i en brancheforening. Det konstaterer Kurt Bliksted, indehaver af Thy Traktor & Maskinservice med hjemsted i Thisted. Med virkning fra april har hans virksomhed været medlem af Dansk Maskinhandlerforening.

Det er Danmarks eneste brancheforening rettet mod maskinhandlere, der sælger maskiner og meget andet til både landbrug, entreprenører, gartnere og private med flere. I alt har medlemmerne en årlig omsætning på knapt ni mia. kroner og beskæftiger tæt ved 3.000 medarbejdere med alt inden for salg, service, reservedele, butiksvarer og administration. Dansk Maskinhandlerforening yder assistance på mange områder til sine medlemmer og gør det nemmere for maskinhandlerne at koncentrere sig om deres mange kunder. For Kurt Bliksted bliver det nemmere fremover at håndtere alt det papirarbejde, der også er en del af at drive en moderne maskinforretning.

- Vi kan få de blanketter og standardkontrakter, som vi blandt andet skal bruge ved salg og ansættelser med videre, fortæller han
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.157