23948sdkhjf

Teknikentreprenør udvider i Nordsjælland

Kemp & Lauritzen flytter ind i større lokaler og får sit fjerde såkaldte teknikhus
Øget kundetilgang og flere helhedsløsninger inden for installationsområdet betyder nu, at Kemp & Lauritzen-koncernen, der består af Glenco A/S, Kemp & Lauritzen A/S og L&H Rørbyg A/S, rykker i større lokaler i Hillerød.

Det bliver det fjerde af de såkaldte teknikhuse, som teknikentreprenøren flytter ind i. Ud over Hillerød har koncernen også teknikhuse i København, Odense og Aalborg, og til nytår åbner man sit femte teknikhus i et nyt byggeri i Aarhus.

Hidtil har Kemp & Lauritzen været repræsenteret i Nordsjælland via afdelingen i Hørsholm. Men for at kunne tænke i helhedsløsninger tager teknikentreprenøren nu skridtet og udvider afdelingen med kompetencerne inden for ventilation og indeklima.

Det betyder dog, at lokalerne i Hørsholm er for små, og derfor rykker man nu til nyere og større lokaler i Hillerød.

- Vores erfaring viser, at den helhedsorienterede tankegang fungerer bedst, når vi i hverdagen er sammen. Vi ønsker dermed at styrke den daglige kontakt på tværs af fagene, hvorved vi finder de fælles løsninger, der bidrager med størst værdi til kunderne. Derudover ønsker vi, at vores kunder skal mærke, at vi gør det nemt med en øget forståelse for mulighederne, der er på tværs af de tekniske fag, siger salgsdirektør i Kemp & Lauritzen-koncernen Benny Max i en pressemeddelelse.

Det nye teknikhus i Hillerød vil beskæftige 55 medarbejdere. Kemp & Lauritzen-koncernen omsætter for mere end to mia. kroner og beskæftiger godt 2.000 medarbejdere fordelt på 30 lokationer, heraf to i Sverige.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.109