23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

STB Byg A/S

STB Byg A/S fra Vejle, der udfører total-, hoved- og fagentrepriser på institutioner, boliger og erhvervsbyggeri, havde i 2013 en god tilgang af nye projekter, som varer indtil 2015.

Til gengæld har virksomhedens tømrerforretning oplevet stærkt faldende aktivitet i 2013, og virksomheden er da også i gang med en målrettet omstilling fra traditionel tømrervirksomhed til bredtfavnende entreprenørvirksomhed.

Det er foreløbig gået meget godt med den omstilling. I hvert fald havde STB Byg i 2013 fremgang i bruttoresultatet på 16 procent til 26,8 mio. kroner, mens resultatet efter skat er steget fra godt 3 mio. kroner i 2012 til 4,9 mio. kroner i 2013.

Soliditetsgraden er steget fra 26,3 procent til 31,6 procent, mens afkastningsgraden er steget fra 6,7 procent i 2012 til 9,6 procent i 2013.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|instance-web01