Årets sidste måned i 2013 bød på et fald i ledigheden på 2.300 personer i forhold til november. Det viser den månedlige opgørelse af den registrerede ledighed fra Danmarks Statistik. Ledigheden for december er dermed på 5,6 procent af arbejdsstyrken, hvilket svarer til, at der i alt er 148.200 personer, som er arbejdsløse eller i aktivering.
AnnonceLedigheden har siden efteråret 2009 ligget nogenlunde stabilt mellem 5,6 og 6,2 procent af arbejdsstyrken, og siden sommeren 2012 har ledigheden været svagt faldende.
AnnonceI byggeriet bidrog det milde decembervejr og ikke mindst de to 100-årsstorme, Allan og Bodil, til de positive tal. Vejret betød, at der var mere arbejde til byggebranchen i de sidste måneder af 2013, og dermed færre der var nødt til at gå ned i timer eller blive afskediget, påpeger Dansk Byggeri.
Annonce