23948sdkhjf

Petri & Haugsted as

Petri & Haugsted as fra Rødovre, der driver entreprenørvirksomhed inden for nedlægning af forsynings- og kommunikationslinjer samt belægningsarbejder, har i regnskabsåret 2012/13, der sluttede 30. september, haft en tilbagegang i nettoomsætningen på 25 procent til 226,9 mio. kroner.

Til gengæld har virksomheden fået styr på omkostningssiden, så forrige regnskabsårs underskud på 1,8 mio. kroner er blevet vendt til et overskud på 731.000 kroner. Det er især produktionsomkostningerne, der er blevet lavere. Der er da også væsentligt færre medarbejdere. I forrige regnskabsår var der i gennemsnit ansat 322 medarbejdere, i det seneste regnskabsår er antal medarbejdere skrumpet ind til 235.

Nøgletallene er forbedrede, da underskuddet er vendt til et overskud. Overskudsgraden er således gået fra -0,5 procent til 0,4 procent, og afkastningsgraden fra -0,8 procent til 0,7 procent.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.093