Tilsyn fanger flere farlige forhold på byggepladser
Hvert besøg fra Arbejdstilsynet har gennemsnitligt givet flere påbud i 2013 end i 2012 i bygge- og anlægsbranchen
Ligeledes er der tale om en stigning, når man sammenholder antallet af reaktioner på overtrædelse af arbejdsmiljøloven med antallet af besøgte arbejdspladser. I 2012 besøgte Arbejdstilsynet 2.988 arbejdspladser i byggeriet, og gennemsnitligt gav hvert besøg 1,6 reaktioner. Det tal steg til 1,9 i 2013, hvor Arbejdstilsynet gennemførte 3.411 tilsyn.
- Der er flere forskellige grunde til, at der er sket i en stigning i antallet af reaktioner per besøg. En del af forklaringen er, at det er forskellige virksomheder, vi besøgte i 2012 i forhold til 2013, og forskellige virksomheder betyder forskelligt arbejdsmiljø. Derudover er vi i Arbejdstilsynet meget opsat på at føre tilsyn dér, hvor vi vurderer, at problemerne er størst, siger Eva Jensen, kontorchef i Arbejdstilsynet.
En tredje forklaring kan ifølge Eva Jensen findes i de byggepladsaktioner, som Arbejdstilsynet har udført.
- Vi har gennemført flere aktioner i 2013 end i 2012, og kendetegnet ved aktionerne er, at vi giver forholdsvist mange afgørelser for overtrædelser, forklarer Eva Jensen og fortsætter:
- Under aktionerne på byggepladserne har vi fokus på de åbenlyse faresituationer, og det giver i sig selv mange reaktioner.
Handler om ressourcer
Arbejdsmiljøchef i Dansk Byggeri Mette Møller Nielsen siger, at antallet af påbud i bygge- og anlægsbranchen ikke siger noget om tilstanden i byggeriet.
Det er i stedet et spørgsmål om, hvor mange ressourcer, man har postet i at føre tilsyn med branchen. Hun påpeger samtidig, at der er flere og flere byggefirmaer, der gør en indsats for et godt og sikkert arbejdsmiljø:
- Der er et hav af virksomheder, som gør meget for at sikre et godt arbejdsmiljø. De gør det ikke kun, fordi de vil knække ulykkeskurven, men også fordi de har erkendt, at god planlægning giver effektivitet og godt arbejdsmiljø.
Ifølge Mette Møller Nielsen er der brug for, at der i højere grad kommer fokus på de virksomheder, som er sværere at finde.
- Det er et problem, at der er firmaer, som er villige til at sætte liv og lemmer på spil og giver tilbud på opgaver uden at tænke på, hvordan de skal udføres. Vi mener i Dansk Byggeri, at Arbejdstilsynet i højere grad skal føre tilsyn med det grå og sorte marked. Det kan godt være, de er svære at finde, men jeg tror, at det er dér, hvor man virkelig kan finde noget, siger hun
Fare for nedstyrtning
Lidt over halvdelen - 52 procent - af de påbud, Arbejdstilsynet har givet bygge- og anlægsfirmaer i 2013, omhandler ulykkesrisici.
- Fra politisk hold ligger der en målsætning om, at antallet af alvorlige ulykker skal være reduceret med 25 procent, når vi når frem mod 2020. Det gør, at vi indretter vores indsats efter det og går målrettet efter, hvor de alvorlige ulykker sker. Derfor fylder ulykkesrisici også meget i tallene, siger Eva Jensen.
Hun fortæller, at nedstyrtningsfare er en af de ulykkesrisici, som tilsynet ofte støder på:
- Nedstyrtningsfare, hvor man ikke har foretaget foranstaltninger, der sikrer mod nedstyrtning, er et klassisk eksempel på, hvad vi ofte støder på af ulykkesrisici på byggepladser.