23948sdkhjf

Nyt bølgeskvulp på vej i Vejle

Arkitekten Henning Larsens berømmede projekt Bølgen i Vejle skal nu udbygges med endnu en bølge
Det flotte byggeri på Vejles havnekant, “Bølgen", skal nu udbygges med endnu en bølge.

Bølgen A/S, der for hovedparten ejes af Bach Gruppen i Viborg, udbygges nu med 2.800 kvm fordelt på 20 lejligheder, svarende til en gennemsnitsstørrelse på 140 kvm.

Snart klar

- Vi forhandler lige nu med leverandører af blandt andet stål, og byggestarten afhænger af forhandlingerne med leverandørerne til byggeriet. Når råhuset er færdigt, går vi i gang med at indrette lejlighederne til den enkelte køber, så vi ved, om der skal etableres én eller flere lejligheder på hver etage, siger Brian Sønderby til Vejle Amts Folkeblad.

En stor del af forarbejdet til de næste bølger, som er planlagt til i alt fem af slagsen, er allerede gjort. Det vil blandt andet sige spunsning, forstærkninger til trappetårne med videre.

- Det er relativt nemt at gå til. Det specielle byggeri har været prøvet før, så en række erfaringer går jo igen, så det bliver lettere at gennemføre i anden omgang, siger Brian Sønderby til Licitationen.

Hos ejeren i Viborg, Bach Gruppen, siger adm. direktør Palle Buhl Jørgensen:

- Vi arbejder med de sidste detaljer. Vi bygger den i eget regi, men har selvfølgelig underentreprenører og -leverandører med inde.

Udbygges løbende

Planen har hele tiden været at udbygge til flere bølger, men efterspørgslen skal jo være til stede, siger han.

Bølgen er fortsat et af Danmarks mest prisbelønnede byggerier. Bølgen er som det første arkitekturprojekt i Danmark kåret som vinder af den prestigefulde Civic Trust Award.

Bølgen har også vundet den internationale anerkendte Leaf Award, og Bølgen er kåret til Årets Byggeri af fagbladet Byggeri i 2009, ligesom Bølgen har vundet Vejle-prisen i 2010.

Da boligbyggeriet "Bølgen" blev tegnet af Henning Larsen Architects i 2005, var planen at opføre 115 eksklusive lejligheder fordelt på fem ’bølger’. I 2009 blev etape 1 med de første 40 boliger indviet, men siden har projektet ligget stille.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.118