Et behov for et vist salg uden om trælasthandlerne
Dansk Byggeri ser mange fordele ved trælasternes rolle, men ønsker også mere direkte salg
- Vores holdning til byggevare-markedet er, at alle led i salgskæden skal være værdiskabende. Det vil sige, at alle skal bidrage til det gode salg og sikre konkurrencen, siger branchedirektør i Dansk Byggeri, Per Thomas Dahl.
Godt arbejde
Ifølge direktøren gør trælasterne det godt langt hen ad vejen, da de giver producenterne en god service, men der burde være større mulighed for, at producenten eller leverandøren kan sælge direkte til kunden uden om trælasten.
For lidt dynamik
Per Thomas Dahl mener, at der er for lidt af den slags, og det giver mindre dynamik i handelen med byggevarer.
- Der er situationer og store projekter, hvor det alt andet lige er mest effektivt, at der er en direkte kontakt kun mellem producenter og de udførende, siger Per Thomas Dahl.
Men direktøren mener dog, at trælasternes rolle i Danmark er vigtig.
- På mange måder er trælasterne en stor gevinst for byggebranchen, da de sikrer en god pris, distribution og logistik for rigtig mange byggefirmaer, og det effektiviserer byggeriet, siger Per Thomas Dahl fra Dansk Byggeri.